Elektronika w samolotach WizzAir

Autor tekstu: , Data publikacji:

Tani węgierski przewoźnik WizzAir zezwoli swoim pasażerom na używanie urządzeń elektronicznych w trakcie całego lotu. Wprowadzenie udogodnienia stało się możliwe za sprawą zmiany przepisów przez Europejską Agencją Bezpieczeństwa Lotniczego.

Zgodnie z nowymi zasadami obowiązującymi na pokładach samolotów WizzAir podróżni korzystający z usług przewoźnika zyskali prawo do używania urządzeń elektronicznych takich jak telefony komórkowe, czytniki książek czy tablety podczas wszystkich etapów lotu. Oznacza to, że w przeciwieństwie do dotychczas obowiązujących norm urządzeń tych będzie można używać w trakcie startu, kołowania i lądowania. Zmiany zostały już zatwierdzone przez węgierski Urząd Lotnictwa Cywilnego – poinformował portal pasażer.com.

Łagodniejsze przepisy nie oznaczają jednak oddania pełnej decyzyjności pasażerom co do sposobu używania tych urządzeń. Wszystkie z osobistych urządzeń elektronicznych przez cały lot muszą znajdować się w trybie samolotowym. Oznacza to, że urządzenie na pokładzie samolotu musi znajdować się w trybie nieemitującym sygnału komórkowego. Ponadto podróżni używający słuchawek są zobowiązani do ich zdjęcia w chwili prezentowania przez załogę samolotu wyjść awaryjnych i sposobu korzystania z urządzeń bezpieczeństwa takich jak maski tlenowe. Dodatkowo obsługa samolotu ma prawo zażądać od pasażera wyłączenia telefonu lub tabletu w sytuacji, w której nie będzie w stanie jednoznacznie stwierdzić, że urządzenie to nie emituje niebezpiecznego dla samolotu sygnału. Niezmienione pozostaną natomiast zasady korzystania z laptopów, które podczas startu i lądowania nadal muszą być schowane.

– Przenośne urządzenia elektroniczne, takie jak czytniki ebooków, tablety czy smartfony stały się nieodłącznym elementem naszej codzienności.  Cieszymy się, że dzięki nim będziemy mogli pozwolić naszym pasażerom, na używanie ich ulubionych gadżetów podczas lotów Wizz Air. Zgodnie z nowymi wskazaniami, podróżni muszą korzystać z nich w trybie samolotowym, który nie zagraża bezpieczeństwu, od momentu zamknięcia drzwi przed wylotem do opuszczenia samolotu. Zachęcamy pasażerów do używania swoich ulubionych gadżetów, czytania książek i oglądania filmów podczas podniebnych, niskokosztowych podróży z Wizz Air i zapewniamy, że nasza załoga, jak zwykle zadba o komfort podróżnych podczas lotu do wybranych destynacji – powiedział Daniel de Carvalho, rzecznik prasowy Wizz Air.