Euro 2012. Od poniedziałku kontrole na polskich granicach

Autor tekstu: , Data publikacji:

Od dziś na granicach lądowych, morskich i powietrznych zostanie przywrócona czasowa kontrola graniczna. Wszystko w związku ze zbliżającym się Euro 2012.

Kontrola graniczna na wewnętrznych granicach układu Schengen ( to m.in. granica ze Słowacją, Czechami i Niemcami) potrwa od dziś do 1 lipca. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapewnia, że kontrole – graniczna i celna – będą wyrywkowe i nie spowodują źadnych opóźnień w ruchu między państwami. Przypomnijmy, że Polska zawiesza na prawie miesiąc funkcjonowanie reguł układu z Schengen, by sprawniej zabezpieczyć się przed przyjazdem m.in.. niechcianych kiboli z innych państw UE. Takie same obostrzenia wprowadziła w trakcie turnieju w 2008 roku Austria.

Zgodnie z nowymi przepisami, granicę lądową z Polską będzie mozna przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach, a nie, jak do tej pory, także “na dziko”. Podczas przekraczania granicy (zarówno lądowej, jak i na lotniskach oraz w portach morskich)podróżni będą mogli zostać poddani kontroli. Straż Graniczna wytypowała 254 punkty kontrolne: 20 na granicy z Czechami, 58 ze Słowacja, 43 z Niemcami i 5 na granicy z Litwą. Kontroli mogą się spodziewać także pasażerowie przylatujący do 19 miast w Polsce oraz przypływający do portów w Szczecinie, Świnoujściu, Kołobrzegu, Gdyni i Gdańsku.

Mobilne jednostki straży granicznej będą wyposażone w końcówki systemu informatycznego SIS 2, dzięki któremu będzie można sprawdzić, czy dana osoba ma zakaz wjazdu na terytorium Schengen lub jest poszukiwana listem gończym lub Europejskim Nakazem Aresztowania.