Euro 2012. Od poniedziałku kontrole na polskich granicach

Autor tekstu: , Data publikacji:

Od dziś na granicach lądowych, morskich i powietrznych zostanie przywrócona czasowa kontrola graniczna. Wszystko w związku ze zbliżającym się Euro 2012.

Kontrola graniczna na wewnętrznych granicach układu Schengen ( to m.in. granica ze Słowacją, Czechami i Niemcami) potrwa od dziś do 1 lipca. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zapewnia, że kontrole – graniczna i celna – będą wyrywkowe i nie spowodują źadnych opóźnień w ruchu między państwami. Przypomnijmy, że Polska zawiesza na prawie miesiąc funkcjonowanie reguł układu z Schengen, by sprawniej zabezpieczyć się przed przyjazdem m.in.. niechcianych kiboli z innych państw UE. Takie same obostrzenia wprowadziła w trakcie turnieju w 2008 roku Austria.

Zgodnie z nowymi przepisami, granicę lądową z Polską będzie mozna przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach, a nie, jak do tej pory, także “na dziko”. Podczas przekraczania granicy (zarówno lądowej, jak i na lotniskach oraz w portach morskich)podróżni będą mogli zostać poddani kontroli. Straż Graniczna wytypowała 254 punkty kontrolne: 20 na granicy z Czechami, 58 ze Słowacja, 43 z Niemcami i 5 na granicy z Litwą. Kontroli mogą się spodziewać także pasażerowie przylatujący do 19 miast w Polsce oraz przypływający do portów w Szczecinie, Świnoujściu, Kołobrzegu, Gdyni i Gdańsku.

Mobilne jednostki straży granicznej będą wyposażone w końcówki systemu informatycznego SIS 2, dzięki któremu będzie można sprawdzić, czy dana osoba ma zakaz wjazdu na terytorium Schengen lub jest poszukiwana listem gończym lub Europejskim Nakazem Aresztowania.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji