Jeden standard foteli w lotach międzykontynentalnych?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Airbus, obok Boeinga największy producent samolotów na świecie, wzywa branżę lotniczą do przyjęcia nowego standardu komfortu podróży na trasach dalekodystansowych. Airbus proponuje fotel o szerokości 18 cali (45,72 cm) jako standard w klasie ekonomicznej w rejsach dalekodystansowych.

Firma przedstawiła badania nad wpływem szerokości fotela na komfort podróżnych podczas dalekodystansowych lotów klasą ekonomiczną; koncern wezwał branżę lotniczą, aby przyjąć 18 calowe fotele (45,72 cm) jako minimalny standard w celu zwiększenia komfortu dalekich podróży lotniczych.

Jak wynika z przełomowych badań przeprowadzonych przez ośrodek The London Sleep Centre z wykorzystaniem polisomnografii w celu zarejestrowania wszystkich standardowych, fizjologicznych parametrów snu — w tym fal mózgowych oraz ruchów oka, brzucha, klatki piersiowej i nóg — u wybranych pasażerów, fotel o szerokości co najmniej 18 cali zwiększa jakość snu o 53 proc. w porównaniu z 17-calowym standardem z lat pięćdziesiątych.

Global Flight Trends

– Różnica była znaczna. Wszyscy pasażerowie spali głębiej, spokojniej i dłużej na fotelach 18-calowych. Przechodzili między kolejnymi fazami snu tak, jak w zwykłych okolicznościach. Natomiast w węższym fotelu 17-calowym doświadczali wielu zaburzeń snu, przez co rzadko budzili się wypoczęci. Na długich trasach w klasie ekonomicznej jeden cal oznacza ogromną różnicę w komforcie pasażerów – skomentował dr Irshaad Ebrahim z The London Sleep Centre.

Sleep Study Results