Lotnisko we Wrocławiu czeka na Euro 2012

, Data publikacji:

Komfort dla wszystkich 
Nowy terminal wrocławskiego lotniska spełnia wszystkie wymogi dotyczące udogodnień dla osób niepełnosprawnych, które mają do dyspozycji dedykowany personel, punkt informacyjny i stanowisko odprawy z obniżonym blatem, czy specjalne panele, umożliwiające wezwanie pomocy. Najnowszym wyposażeniem portu, sprowadzonym specjalnie przed UEFA EURO 2012™, jest ambulift.

Urządzenie łączy funkcje dźwigu i windy, a służy do wprowadzenia osoby niepełnosprawnej bezpośrednio na pokład samolotu – mówi Daniel Frejek, wiceprezes Wrolot Usługi Lotniskowe Sp. z o.o. Ambulift może przewieźć osobę niepełnosprawną spod terminala pod samolot, a następnie za pomocą hydraulicznego wysięgnika „wjechać” z pasażerem na wysokość nawet 6 metrów, co umożliwia mu obsługę wszystkich maszyn lądujących we Wrocławiu. – Niepełnosprawni wjeżdżają do specjalnej kabiny, która jest klimatyzowana latem i ogrzewana zimą. Taka podróż od płyty na pokład samolotu trwa około 2 minut – opowiada Daniel Frejek. Ambulift to ostatni akord przygotowań WroLotu do UEFA EURO 2012™.

Bezpieczeństwo 
Specjalnie przed UEFA EURO 2012™ wrocławskie lotnisko zakupiło nowe wozy strażackie. – To było konieczne.

Dzięki temu spełniamy teraz najwyższe standardy w kwestiach bezpieczeństwa przeciwpożarowego i możemy w pełni korzystać z przepustowości portu, gwarantując podróżnym maksymalne bezpieczeństwo – mówi wiceprezes lotniska, Jarosław Wróblewski. Lotniskowa straż pożarna dysponuje teraz dwoma supernowoczesnymi wozami. – To unikatowe pojazdy, które mimo 50-tonowej wagi rozpędzają się do 80 km/h poniżej 20 sekund i mogą pędzić z prędkością 135 km/h. Mają dwa niezależne silniki o mocy 700 koni mechanicznych każdy, co gwarantuje dynamikę i napęd 8×8 z dwiema osiami skrętnymi, co zapewnia zwrotność. Wozy zostały dodatkowo wyposażone w specjalne przebijaki kadłubów, co umożliwia rozpylanie środka gaśniczego bezpośrednio do wnętrza płonącej maszyny – wylicza Jarosław Wróblewski.

Zgrany i doświadczony zespół 
By lepiej koordynować działania logistyczne w trakcie piłkarskich mistrzostw Europy lotnisko powołało specjalny zespół ds. Euro.

– To grupa 10 osób reprezentujących służby lotniskowe. Zespół składa się m.in. z pracowników obsługi pasażerskiej portu, a także przedstawicieli urzędu celnego, policji, straży granicznej, pracowników pionu bezpieczeństwa oraz działu obsługi samolotów. Ich zadaniem było opracowanie scenariuszy operacyjnych, a następnie koordynacja działań podczas turnieju – mówi Tomasz Lenart, kierownik obsługi pasażerskiej w Porcie Lotniczym Wrocław i szef zespołu ds. Euro. Lotniskowa drużyna wykorzystuje doświadczenia zdobyte we wrześniu ubiegłego roku podczas obsługi polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

– Dodatkowo zatrudniliśmy około 30 osób, które będą obsługiwały zorganizowane grupy kibiców reprezentacji grających swoje mecze we Wrocławiu. To ludzie, którzy mówią nie tylko po angielsku, ale również w językach drużyn rozgrywających mecze we Wrocławiu, m.i.n po grecku i rosyjsku. Chcemy, by fani od momentu przylotu poczuli się komfortowo – przyznaje Tomasz Lenart.

Ekspresowy transport 
Wrocławskie lotnisko, dzięki znakomitemu położeniu, oferuje szybki transport zarówno do centrum miasta, jak i na stadion. Szeroka dwupasmowa droga dojazdowa i bliskość Autostradowej Obwodnicy Wrocławia sprawiają, że to jeden z najlepiej położonych portów w względem miasta w całym kraju.

Z lotniska do miasta kursuje autobus MPK linii 406, a specjalnie na UEFA EURO 2012™ zostaną uruchomione dwie dodatkowe linie – S1 i F1. Pierwsza będzie kursować na Stadion Miejski, a druga do strefy kibica, która znajduje się w Rynku. Autobusy będą dowozić kibiców w dniu meczowym (8,12 i 16 czerwca) oraz jeden dzień przed i jeden dzień po piłkarskim pojedynku na Stadionie Miejskim.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji