Na narty samolotem, czyli ile kosztuje przewóz sprzętu sportowego?

, Data publikacji:

Licz kilogramy

Każdy z trzech tzw. tanich przewoźników wprowadza, co oczywiste, limity wagowe. Z reguły bagaż sportowy powinien mieścić się w granicach 20-30 kg. Jeżeli natomiast waga ta zostanie przekroczona, trzeba będzie ją zgłosić dopiero przy wyjściu na stanowisko lotu. Za każdy dodatkowy kilogram pobierana jest opłata w wysokości ok.80 zł. Do wagi bagażu trzeba tez doliczyć opakowanie ochronne.

Ekwipunek musi być odpowiednio przygotowany do transportu i zabezpieczony przed ewentualnymi uszkodzeniami. Sprzęt narciarski, snowboardowy, golfowy powinien być zapakowany do worków. Z kolei rowery można przewozić w nylonowych torbach, ze zdjętymi kołami i pedałami, z opon musi być spuszczone powietrze. Natomiast butla do nurkowania musi być pusta z wykręconymi zaworami. O czym jeszcze warto pamiętać zabierając ze sobą dodatkowy bagaż?

Na koniec warto zauważyć, że w tanich liniach lotniczych  można zaoszczędzić za bagaż sportowy płacąc przez Internet. Ta opcja jest tańsza niż uiszczenie opłaty na lotnisku. Dla przykładu, w Ryanair za tę usługę kupioną online zapłacić trzeba 170 zł, natomiast bezpośrednio przed wylotem 220 zł.

Ubezpiecz sprzęt

W sytuacji, gdy ekwipunek zaginie podczas transportu, zostanie zniszczony lub skradziony towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca należną rekompensatę. Jej koszt zależy od wysokości ubezpieczenia. W pakietach rozszerzonych można znaleźć polisy oferujące zwrot kosztów poniesionych za wypożyczenie sprzętu i zwracają koszt karnetów narciarskich.

Cena takiego ubezpieczenia zależy od kraju, długości pobytu i sportu. Im bardziej ryzykowny, tym drożej. Przykładowo, za dzień pobytu na nartach w Aspen trzeba zapłacić ok. 8 zł w podstawowym pakiecie.