Plagiat w Finnair

Autor tekstu: , Data publikacji:

Fiński przewoźnik musi przemalować swojego airbusa A330. Artystka, której projekt został wybrany przyznała się do plagiatu. Niebiesko-zielone drzewa przestaną zdobić samolot.

W rzeczywistości twórczynią projektu, zdobiącego kadłub fińskiego airbusa jest ukraińska malarka prymitywistka – Maria Primaczenko, która namalowała taki obraz w 1963 roku. Wzór skopiowała córka jednej z najbardziej znanych projektantek fińskiej firmy designerskiej Marimekko – Kristina Isola – informuje portal turystyka.rp.pl.

Swój rzekomy projekt pod nazwą Metsänväki – leśni ludzie – zaprezentowała w 2008 roku. Projekt został przyjęty z ogólnym entuzjazmem i wkrótce wprowadzono go do katalogu wzorów firmy. Zyskał powszechną renomę i akceptację, jako inspirowany pejzażem Finlandii.

Projektantka z duma tłumaczyła na konferencji prasowej, jak to kolory błękitny, zielony i szary nawiązują do fińskiej ziemi i jezior widzianych z samolotu. Według ustaleń, jest to jedyna zmiana, której dokonała artystka. W rzeczywistości wzór Ukrainki miał barwy zielone.

Linie lotnicze Finnair, uznawane za najlepsze w Europie północnej, są całą tą sprawą ogromnie zaskoczone. Ponieważ traktuję kwestię własności intelektualnej i praw autorskich bardzo poważnie, szybko wydano polecenie nakazujące zamalowanie wzoru na airbusie.

Finnair usunął nawet zdjęcia ozdobionego samolotu ze swojej galerii obrazującej współpracę z Marimekko.

Kristina Isola przyznała się do plagiatu – Nie myślałam o tym, że przywłaszczam sobie cudzą pracę. Te drzewa były mi tak bliskie, że  poczułam potrzebę, by się tym uczuciem podzielić z możliwie największą liczbą  osób – tłumaczyła – Teraz żałuję i wstydzę się tego, co zrobiłam.

Projektantka przeprosiła już fińskie linie lotnicze, oraz klientów za całe zajście. Uznawana przez lata za znakomitą kontynuatorkę dzieł matki może mieć jednak problemy z odzyskaniem zaufania.

Nazwa Marimekko oznacza  „sukienkę dla Marii”. Firma została założona w 1951 roku a w latach 60. zyskała rozgłos, gdy w zaprojektowanych przez nią wzorach pokazała się Jackie Kennedy – była żona prezydenta USA.