Pociągi Eurostar notują rekordowe przewozy

Autor tekstu: , Data publikacji:

Choć branża europejskich przewoźników odczuwa boleśnie skutki kryzysu, EuroStar – operator pociągów łączących m.in. Londyn z Paryżem tunelem pod kanałem La Manche, notują wzrosty.

Rok 2012 okazał się dla Eurostar lepszy od 2011 – pociągi przewiozły 9,9 miliona pasażerów, o dwieście tysięcy więcej niż w 2011 r. Zdaniem przedstawicieli linii to głównie zasługa rozwoju ruchu turystycznego, a nie przewozów biznesowych. Według obserwatorów rynku dobry wynik to rezultat Igrzysk Olimpijskich, które odbywały się w Londynie w zeszłym roku – wielu kibiców porzuciło myśl o wjeździe na Wyspy Brytyjskie własnym samochodem bądź samolotem, wybierając pewny środek transportu, dzięki któremu mogli dotrzeć na czas do samego centrum Londynu.

Taką diagnozę potwierdza szef Eurostara Nicolas Petrovic: – Pomogły nam zarówno Igrzyska jak i jubileusz królowej Elżbiety. Zanotowaliśmy też w czwartym kwartele ubiegłego roku duży wzrost przewozów biznesowych.

Po restrukturyzacji firma może pochwaliś się także imponującym wzrostem dochodów: w 2011 zarobiła 25 milionów funtów, w zeszłym roku – już ponad 52 miliony.