Jak rezerwować pociągi Eurostar?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Jak rezerwować bilet w pociągu Eurostar? Czy można wybrać konkretne miejsce np. koła gniazdka 220V? Na te m.in pytania odpowiada nasz ekspert od podróży biznesowych Piotr Kalita.

Szef poprosił mnie o rezerwację na pociąg Eurostar z Brukseli do Londynu. W jedną stronę będzie jechał z kontrahentem w klasie biznes, a z powrotem będzie wracać w drugiej klasie. Czy mogę zarezerwować im miejsca razem? Czy mogę wybrać miejsca przodem do kierunku jazdy? W pociągach krajowych nigdy nie jest to możliwe. Szef prosił mnie także o miejsce, przy którym można podłączyć laptopa, bo chce pracować w czasie podróży. Czy będzie mógł korzystać z internetu?

Monika

Pani Moniko

Oczywiście może Pani zarezerwować miejsce dla szefa obok miejsca towarzysza podróży. Przy rezerwacji pociągów Eurostar miejsca są przydzielane automatycznie przez system, ale można również wybrać konkretne miejsce w wagonie. W przeciwieństwie do pociągów krajowych, Eurostar ma ujednolicone składy pociągów. Dlatego można z góry określić kierunek jazdy pociągu i wybrać miejsce zgodnie z preferencjami.

W klasie biznes (rozumiem, że ma Pani na myśli business premier lub standard premier) są miejsca podwójne, gdzie podróżni siedzą obok siebie lub miejsca pojedyncze. Bardzo polecam wybranie miejsc pojedynczych (solo seats) naprzeciwko siebie, przy stoliku. Oczywiście jedna osoba będzie wtedy jechać tyłem do kierunku jazdy, ale są to miejsca najbardziej wygodne do pracy lub prowadzenia rozmów. Najlepiej jest wybrać miejsca w środku wagonu, z dala od wejścia i toalet.

Jeśli chodzi o podłączenie laptopa, sprawa jest trochę bardziej skomplikowana. W przypadku klasy business premier lub standard premier gniazdka są dostępne w każdym wagonie. W klasie standard gniazdka są dostępne tylko w dwóch wagonach oznaczonych numerami 5 i 14. Dlatego w drodze powrotnej proszę się upewnić, że szef ma przydzielone miejsce w jednym z tych wagonów. W klasie standard nie ma miejsc pojedynczych – po obu stronach przejścia są wyłącznie miejsca podwójne.

Dostęp do internetu na pokładzie pociągu nie jest na razie możliwy. Plany zakładały uruchomienie dostępu do sieci w ubiegłym roku, jednak zostały przesunięte na rok 2014 (zmodernizowane pociągi) i na rok 2015 (nowa flota).