Czy warto inwestować w nieruchomości?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Rosnąca inflacja to jeden z powodów wzmożonego zainteresowania nieruchomościami. Inwestycje w nieruchomości uchodzą za mało ryzykowne – są uważane za bezpieczną lokatę oszczędności. Czy to dobry czas na inwestycje w nieruchomości? W jakie nieruchomości opłaca się inwestować? Jeżeli planujesz kupić mieszkanie pod wynajem, poznaj odpowiedzi na te pytania.

Dlaczego warto inwestować w nieruchomości?

Inwestycje w nieruchomości to sposób, aby powiększyć swój majątek o cenny fizyczny składnik. Jeżeli przedmiotem transakcji jest apartament inwestycyjny nad morzem, to inwestor dodatkowo zyskuje nieograniczoną możliwość korzystania z niego w celach rekreacyjnych (tzw. pobyt właścicielski).

Inwestycje w nieruchomości – czy warto? Inne powody przemawiające za ulokowaniem oszczędności w nieruchomościach:

 • nieruchomości to aktywa odporne na zmienność rynku,
 • inwestowanie w nieruchomości jest obarczone niskim ryzykiem – konieczne jest jednak sprawdzenie nieruchomości przed zakupem i jej ubezpieczenie,
 • roczna stopa zwrotu z wynajmu nieruchomości jest wyższa niż zwrot z lokaty
 • dane historyczne wskazują, że wartość nieruchomości wciąż rośnie,
 • na apartamencie można ustanowić hipotekę, aby zyskać dodatkowe środki.

Inwestycja w apartamenty wydaje się atrakcyjną propozycją. Czy istnieją jednak jakieś powody, dlaczego nie warto inwestować w nieruchomości? Jaka jest główna bariera, z którą muszą zmierzyć się potencjalni inwestorzy? Taki zakup jest kosztowny – potrzebny kapitał jest liczony w setkach tysięcy złotych, co często oznacza, że wymagany jest kredyt na inwestycje w nieruchomości. Inaczej mówiąc, inwestowanie w nieruchomości bez kapitału lub z niewielkim kapitałem jest bardzo trudne.

W jakie nieruchomości inwestować?

Jeżeli masz pewne doświadczenie w pomnażaniu oszczędności, możesz zastanawiać się nie nad tym, czy inwestować w nieruchomości, ale – w jakie nieruchomości inwestować. Kluczowy jest tu preferowany przez Ciebie model inwestycyjny. Na nieruchomościach możesz zarabiać na kilka sposobów, przy czym najpopularniejszy jest wynajem. Uważasz, że wynajem przyniesie Ci najlepsze wyniki? Pozostaje jeszcze określić perspektywę czasową – do wyboru masz:

 • wynajem krótkoterminowy – nieruchomości budowane z myślą o wynajmie krótkoterminowym to np. apartamenty inwestycyjne nad morzem,
 • wynajem długoterminowy – najwięcej zarobisz, wybierając mieszkanie w standardzie podstawowym lub podwyższonym o powierzchni 30-40 mkw.

Czy warto inwestować w nieruchomości nad morzem? Krótkoterminowy wynajem apartamentów położonych nad Bałtykiem może wymagać zaangażowania ze strony właściciela. Nie oznacza to jednak, że musisz samodzielnie szukać najemców czy po nich sprzątać – te czynności możesz przekazać operatorowi. Wówczas inwestycja z Twojej perspektywy będzie bezobsługowa – zabezpieczeniem Twoich interesów zajmą się specjaliści.

Inwestowanie w nieruchomości nad morzem nie zawsze oznacza jedynie sezonowy zysk – wiele zależy od tego, w jakim obiekcie znajduje się apartament inwestycyjny nad morzem. Całoroczne apartamentowce wyróżnia:

 • oferowanie mieszkańcom i gościom ciekawie zagospodarowanej przestrzeni wspólnej – przykłady to: basen, sauna czy pokój zabaw dla dzieci,
 • dostosowanie do potrzeb przedsiębiorców czy freelancerów często łączących odpoczynek z pracą – w obiektach znajduje się przestrzeń work lounge,
 • świetna lokalizacja – apartament inwestycyjny nad morzem powinien znajdować się w popularnym letnim kurorcie.

Czy inwestycja w nieruchomości się opłaca?

Jak wynika z wielu raportów, jedynie okres pandemii był czasem zastoju – wówczas rzeczywiście nastąpiło załamanie rynku wynajmu. Zarówno we wcześniejszych, jak i następnych latach osoby posiadające apartamenty inwestycyjne nad morzem zarabiały. Ile konkretnie? Więcej niż właściciele mieszkań wynajmowanych długoterminowo – ok. 7 proc. rocznie.

Chociaż dla inwestorów kluczowym parametrem jest potencjalny zysk, to odpowiadając na pytanie, czy inwestycja w nieruchomości się opłaca, trzeba wskazać też inne korzyści. Należą do nich:

 • posiadanie nieruchomości, która z czasem zyska na wartości – powodem jest m.in. kurczący się zasób działek położonych w obszarze nadbrzeżnym,
 • możliwość korzystania z apartamentu – co pozwala uniezależnić się od bazy hotelowej,
 • brak problemów ze sprzedażą apartamentu – nieruchomości inwestycyjne nad morzem cieszą się dużym zainteresowaniem.

Czy to dobry czas na inwestycje w nieruchomości? Czy w 2023 r. warto kupić apartament nad morzem z myślą o wynajmie krótkoterminowym? Za zakupem przemawiają zarówno prognozy specjalistów, jak i preferencje turystów. Wiele osób woli wynająć apartament zamiast hotelowego pokoju – pierwsza opcja zapewnia więcej prywatności. Wszystko to sprawia, że w kolejnych latach apartamenty inwestycyjne nadal będą postrzegane jako atrakcyjna lokata kapitału.