Obrazy Fangora w Cosmopolitan Twarda 4

Autor tekstu: , Data publikacji:

Obrazy-ikony jednego z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich artystów – Wojciecha Fangora zostaną zaprezentowane w przestrzeni 42. piętra apartamentowca Cosmopolitan.

Wystawę zatytułowaną „Fangor: Poza płaszczyzną wizualną” zorganizowano w 60. rocznicę powstania przełomowej instalacji artysty „Studium przestrzeni”. Prezentacja obrazów pochodzących z prywatnego zbioru Jankilevitsch Collection to kolejna wystawa, z których słynie 42. piętro najchętniej wybieranego w Warszawie apartamentowca. Obrazy będzie można oglądać od 26 maja.

Na wystawie zaprezentowane zostaną prace z lat 60. i 70., czyli najważniejszego okresu twórczości artysty, w których powstawały wielobarwne, abstrakcyjne kompozycje, budowane z okręgów, fal oraz amorficznych kształtów. Idea, która przyświecała organizatorom wystawy, to pokazanie dzieł artysty w sposób, w jaki on sam chciał je prezentować. Obrazy nawiążą dialog z otaczającą je przestrzenią, także tą widzianą z okien 42. piętra Cosmopolitan.

– Ideą Wojciecha Fangora, którą w pełni wyraził w „Studium przestrzeni”, było stworzenie obszaru wzajemnie przenikających się energii płócien. Obrazy prezentowane bez ram, ustawione prostopadle do siebie wchodziły w interakcję ze sobą nawzajem, ale i z widzem, który wkraczając w obręb dzieła sztuki, stawał się jego integralną częścią – mówi kuratorka wystawy Katarzyna Wąs.