Poradnik biznesowego turysty. Jak oszczędzać dzięki wymianie waluty?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Jeśli często podróżujemy, musimy także często wymieniać waluty. A im częściej to robimy, tym więcej na tym… tracimy. Każda transakcja może jednak okazać się sposobem na oszczędzanie, dlatego warto przyjrzeć się dokładniej sprawie i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Gdzie najtaniej kupimy walutę?

Wyjeżdżasz w sprawach służbowych lub na zasłużony urlop. Wielkie interesy lub słodkie leniuchowanie na plaży. Nieważne jednak w jakim celu wyjeżdżasz, zawsze potrzebujesz mieć przy sobie miejscową walutę. Dlatego jeszcze przed spakowaniem walizki, warto pomyśleć o wymianie waluty. Gdzie to zrobisz? W kantorze niedaleko Twojego miejsca pracy czy w banku, w którym prowadzisz rachunek?

Porównując kurs sprzedaży w kilku stołecznych kantorach, z pewnością zauważysz, że różnica może być spora – w przypadku chęci sprzedaży 1000 euro, przy wyborze złego kantoru możesz stracić nawet 400 zł. Jeszcze wyższe ceny królują w bankach, gdzie przepłacimy średnio o 500 zł. Lepiej unikać także kantorów, w których zawsze są wyższe ceny – na lotniskach lub dworcach. Gdzie więc najlepiej i najtaniej wymieniać waluty? Odpowiedzią jest internet.

Jak działa kantor online?

Kantor online od zwykłego, tradycyjnego kantoru różni się tylko tym, że transakcje dokonywane są za pośrednictwem platformy www i bankowości internetowej. Z takiego sposobu wymiany waluty płynie kilka podstawowych zalet: bezpieczeństwo, szybkość i wygoda transakcji i… oszczędność. Ponadto kantory internetowe nie są ograniczone godzinami pracy – zleceń transakcji możesz dokonywać o każdej porze dnia i nocy, wtedy kiedy masz na to czas i kiedy potrzebna Ci inna waluta.

Żeby dokonać wymiany waluty w Ergokantorze wystarczy mieć dwa rachunki bankowe – jeden w złotówkach oraz drugi walutowy. Po zarejestrowaniu się w serwisie wybierasz interesujący Cię kurs, zatwierdzasz go i wykonujesz przelew na wskazane konto. Cała transakcja trwa dosłownie chwilę – jeśli posiadasz konto w tym samym banku co kantor (Ergokantor współpracuje z kilkunastoma różnymi bankami, a lista ta wciąż się wydłuża) pieniądze w innej walucie otrzymasz na wskazane konto w przeciągu 15-30 minut.

Bezpieczeństwo to podstawa

Dla podróżujących w interesach ważne jest przede wszystkim bezpieczeństwo, zwłaszcza kiedy musimy wymieniać na inną walutę spore kwoty. Dlatego korzystanie z tradycyjnych kantorów jest dosyć ryzykowne, ponieważ zawsze możesz być obserwowany. Korzystając z Ergokantoru, możesz być pewien, że nie padniesz łupem kieszonkowca ani nie dostaniesz fałszywych banknotów – cała wymiana walutowa odbywa się bezgotówkowo.

No dobrze, ale co z bezpieczeństwem w sieci? O to także nie musisz się martwić – Ergokantor korzysta z zabezpieczeń podobnych do tych, które stosuje się w bankowości internetowej. Wszystkie dane osobowe, które muszą być podane w trakcie transakcji, są szyfrowane i zabezpieczane za pomocą protokołów SSL. Zabezpieczenia zobaczysz gołym okiem – strony wyświetlane są z zielonym paskiem adresu WWW w przeglądarce, dodatkowo widoczne są także dane właściciela strony internetowej.

Online oznacza oszczędnie

Ergokantor  jest idealnym narzędziem do oszczędzania na wymianie waluty. Jeśli nie wierzysz, wystarczy że wejdziesz na ergokantor.pl i skorzystasz z bezpłatnego kalkulatora korzyści. W porównaniu do zakupu waluty w banku możesz oszczędzić nawet do 8% całej sumy. Przykładowo przy zakupie 2000 euro oszczędzasz nawet do ponad 400 złotych! A im wyższa wartość wymiany, tym większa oszczędność.

Jak to jest możliwe? Kantory internetowe są w stanie zaproponować swoim klientom niższe ceny walut, ponieważ koszt ich prowadzenia jest niższy – zbyteczny jest wynajem lokalów w centach miast, niepotrzebne są sejfy i miejsca składowania gotówki. W przypadku większych transakcji możesz skorzystać z indywidualnej negocjacji kursu. Ponadto w kantorach online zazwyczaj jest sporo niższy spread walutowy niż w tradycyjnych placówkach i w bankach. Spread jest różnicą pomiędzy ceną sprzedaży a ceną kupna waluty. Kursy Ergokantoru są na bieżąco aktualizowane na rynku Forex – dzięki temu nie musi on się dodatkowo ubezpieczać na wypadek drastycznych zmian kursów.