Zanim weźmiesz pożyczkę ratalną, czyli 4 kwestie ważne dla pożyczkobiorcy

Autor tekstu: , Data publikacji:

Pożyczki ratalne cieszą się rosnącą popularnością. Pozwalają podreperować budżet, kiedy najbardziej potrzebuje wsparcia. Powinniśmy jednak zawsze skrupulatnie sprawdzać, jakie warunki wiążą się z wybraną przez nas ofertą. Dzięki temu nie będziemy żałować, że zdecydowaliśmy się na pożyczkę.

Co to jest pożyczka ratalna?

Pożyczki ratalne są skierowane do osób potrzebujących większego wsparcia finansowego. Pożyczki krótkoterminowe sprawdzają się tylko przy niższych kwotach. Jeśli niezbędna jest nam suma powyżej kilku tysięcy złotych, pożyczka na raty będzie świetnym rozwiązaniem. Na jakie parametry oferty powinniśmy zatem zwrócić uwagę?

Większa suma – więcej możliwości

Pożyczki ratalne wyróżniają się przede wszystkim możliwością pożyczenia większej kwoty. Tysiąc złotych sprawdzi się jako zastrzyk finansowy przy wydatkach potrzebujących natychmiastowego rozliczenia, jednak na przeprowadzenie remontu będzie zdecydowanie za małą sumą. Gdzie szukać najlepszych pożyczek ratalnych? Wiele instytucji pozabankowych oferuje kwoty do nawet 5000 złotych – możemy ubiegać się o taką sumę w ramach pożyczki online w latwapozyczka.pl. Takie pieniądze pozwalają zrealizować poważniejsze plany.
Jeśli mamy na głowie inne zobowiązania, czy też przewidujemy kolejne większe wydatki, trzeba działać rozsądnie i pożyczyć mniej. Inaczej wpadniemy w tarapaty finansowe.

Im więcej rat, tym łatwiej spłacić pożyczkę

Szybkie pożyczki ratalne pozwalają rozłożyć zobowiązanie na mniejsze, dopasowane do budżetu sumy. Jaka powinna być ich wysokość? Sprawdzimy to, odejmując comiesięczne wydatki od dochodów. Dzięki temu zorientujemy się, jakie raty są dla nas odpowiednie i nie będziemy mieć problemu z wygodnym rozplanowaniem naszych wydatków. Powinniśmy jednak pamiętać, że im dłuższy termin płatności wybierzemy, tym więcej odsetek będziemy zmuszeni zapłacić.

Koszty pożyczki pozabankowej przyczyną wyższej raty

Wybierając ofertę pożyczki ratalnej należy zwrócić uwagę na wszystkie koszty z nią związane. Wlicza się w to m.in. prowizja za jej udzielenie, ubezpieczenie i opłata przygotowawcza. Dodatkowe koszty mają niewątpliwy wpływ na wysokość raty. Powinniśmy zapoznać się z ich wysokością jeszcze przed podpisaniem umowy. W przeciwnym razie może się okazać, że rata jest duża wyższa, niż sądziliśmy, a jej spłata w związku z tym powoduje trudności.
Na szczęście ustawa antylichwiarska z 11 marca 2016 roku uregulowała kwestię dodatkowych opłat za pożyczki. Pozaodsetkowe koszty pożyczek mogą wynosić 25 proc. kwoty pożyczki oraz 30 proc. niniejszej kwoty w odniesieniu do całego roku. Wysokość odsetek zaś jest bez zmian. To czterokrotność stopy lombardowej, a zatem 10 proc.

Wymagania wobec klientów – czy je spełniasz?

Wymagania stawiane klientom zainteresowanym pożyczkami ratalnymi są zazwyczaj podobne we wszystkich firmach. Trzeba mieścić się w określonej grupie wiekowej. Minimalna granica wieku to najczęściej 18 bądź 21 lat, maksymalny wiek to z kolei przedział od 70 do 80 roku życia. Poza tym konieczny jest dowód osobisty, numer telefonu komórkowego, konto bankowe i stały adres zamieszkania na terenie RP. Należy mieć zdolność kredytową i nie można znajdować się w żadnym rejestrze dłużników.
Sprawdzanie zdolności kredytowej czy kontrolowanie obecności w rejestrach długów wcale nie jest wystąpieniem przeciwko klientowi. Wręcz przeciwnie – jest dla niego nieocenioną pomocą. Dlaczego? Udzielenie pożyczki, której nie byłby w stanie spłacić, wpędziłoby go w długi. Nie można dopuścić do takiej sytuacji. Warto zatem dokładnie przemyśleć decyzję o pożyczce.
Wiedząc, jakie kwestie są kluczowe w przypadku pożyczek ratalnych, nie będziemy mieć problemu z wyborem odpowiedniej oferty. Taka pożyczka może być świetnym wsparciem dla budżetu. Dlatego korzystajmy z tej pomocy, pamiętając o podejmowaniu rozsądnych decyzji.

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji