Porty Lotnicze mają nowego dyrektora

Autor tekstu: , Data publikacji:

Mariusz Szpikowski został nowym dyrektorem Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Litnicze. Zastąpił na tym stanowisku Michała Kaczmarzyka, który złożył dymisje na ręce ministra infrastruktury i budownictwa Andrzeja Adamczyka.

Polska Agencja Prasowa cytuje powody decyzji kierownictwa resortu: „ Dzisiaj najważniejsze są bezpieczeństwo oraz rozwój portu im. F. Chopina, a także pozostałych portów lotniczych. Potrzebne jest nowe spojrzenie na działalność Państwowego Przedsiębiorstwa Porty Lotnicze. Powołany dziś naczelny dyrektor to profesjonalista, który gwarantuje nie tylko prawidłowe funkcjonowanie portu, ale też wysoki poziom bezpieczeństwa”

Rzecznik prasowy Lotniska im. Chopina przypomniał osiągnięcia byłego dyrektora: – „W ciągu niespełna dwóch lat kierowania firmą przeprowadził głęboką restrukturyzację zatrudnienia i procesów biznesowych. Doprowadził do usprawnienia struktury organizacyjnej i znaczącego podniesienia efektywności kosztowej PPL. Z jego inicjatywy przyjęta została strategia na lata 2014-2024, otwarcie zmodernizowanego i rozbudowanego Terminala A na warszawskim Lotnisku Chopina, co pozwoliło na znaczący wzrost liczby obsługiwanych przewoźników, pasażerów i liczby połączeń z Warszawy. W 2015 r. po raz pierwszy w historii Lotnisko Chopina obsłużyło rekordową liczbę ponad 11 mln pasażerów. PPL notuje też rekordowe wyniki finansowe. Według wstępnych prognoz zysk na koniec 2015 r. netto wyniesie 180 mln zł. Marża EBITDA (EBITDA to zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji) na poziomie 50 proc. stawia Lotnisko Chopina „w ścisłej czołówce europejskich portów lotniczych”.

Porty Lotnicze zarządzają lotniskami w Warszawie i Zielonej Górze, maja tez udziały w spółkach obsługujących porty w Krakowie, Szczecinie, Poznaniu, Gdańsku, Modlinie, Wrocławiu, Katowicach, Szczytnie, Bydgoszczy i Rzeszowie.

Dotychczasowy prezes pracował w Portach Lotniczych od 2014 roku. Do jego największych zasług zalicza się skuteczna restrukturyzacja firmy – zmienił m.in. system wynagrodzeń, zlikwidował długie odprawy dla odchodzących pracowników. W ramach programu dobrowolnych odejść z firmą pożegnało się prawie 800 osób. Sporo działo się także na samym lotnisku i wokół niego – do użytku oddany został m.in. nowy terminal.