Porty Lotnicze przejmą kontrolę bezpieczeństwa na Lotnisku Chopina

Autor tekstu: , Data publikacji:

Komendant Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej, ppłk SG Mariusz Piętka i dyrektor przedsiębiorstwa Porty Lotnicze, Michał Marzec, podpisali w Warszawie porozumienie w sprawie przejęcia kontroli bezpieczeństwa na Lotnisku Chopina.

Od początku września 2012 roku całość obowiązków związanych z kontrolą bezpieczeństwa przejmie zarządzający lotniskiem, a Straż Graniczna będzie sprawować nadzór nad prowadzoną kontrolą.

 Zgodnie z podpisanym porozumieniem od 1 marca 2012 r. Porty Lotnicze przejmą kontrolę bezpieczeństwa osób i bagaży w terminalu General Aviation przy ul. 17 stycznia 27. Miesiąc później, od 1 kwietnia, Straż Graniczna przekaże zarządzającemu kontrolę pasażerów transferowych. 1 czerwca zarządzający przejmie kontrolę w centralnych strefach kontroli bezpieczeństwa w starej i nowej części terminala A, a od 1 września także na stanowisku kontroli w salonie VIP. 1 września odbędzie się również ostatecznie przejęcie przez zarządzającego kontroli bezpieczeństwa bagaży rejestrowanych (w tym ponadwymiarowych) w strefie CDE Terminala A oraz kontroli członków załóg lotniczych oraz bagażu kabinowego w strefie CDE Terminala A.

Na mocy porozumienia funkcjonariusze Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zapewnią kontrolę bezpieczeństwa osób i bagaży kabinowych na sześciu stanowiskach kontroli bezpieczeństwa (5 w strefie AB i 1 załogowym w strefie CDE) w dniach, w których w Warszawie odbywać będą się mecze w ramach UEFA EURO 2012™.

– Cieszę się, że tak szybko udało nam się dojść do porozumienia z Portami Lotniczymi w kwestii przekazania kontroli bezpieczeństwa. Uznaję to za nasz wspólny, ogromny sukces – powiedział ppłk SG Mariusz Piętka. 

– Jest to dla nas duże wyzwanie, ale zrobimy wszystko, żeby mu podołać. Naszą misją jest zapewnienie najwyższego standardu obsługi pasażerów i teraz obejmujemy nią także kontrolę bezpieczeństwa. Zapewniam, że będziemy dokładać wszelkich starań, by ta kontrola przebiegała sprawnie i w sposób jak najmniej uciążliwy dla podróżnych –powiedział dyrektor Michał Marzec.

Porozumienie w sprawie przejęcia kontroli bezpieczeństwa oprócz terminów i zasad przejęcia kontroli określa również terminy i zasady przekazania przez Nadwiślański Oddział Straży Granicznej powierzchni użytkowych i urządzeń do kontroli bezpieczeństwa na Lotnisku Chopina. Od 1 września funkcjonariusze Straży Granicznej, zgodnie ze znowelizowaną ustawą Prawo Lotnicze, będą sprawować jedynie nadzór nad prowadzoną kontrolą.