Zawieszenie pneumatyczne. Dlaczego przydaje się w terenie?

Autor tekstu: , Data publikacji:

Zawieszenie pneumatyczne jest coraz częściej wykorzystywane w samochodach terenowych. Nie należy się temu dziwić. Znacząco zwiększa ono komfort jazdy i pozwala na lepsze radzenie sobie z trudnym terenem. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zaletom zawieszenia pneumatycznego w samochodach terenowych. Zostań z nami, a dowiesz się, jakie korzyści odniesiesz z posiadania auta wyposażonego w to rozwiązanie.

Zawieszenie pneumatyczne — to musisz wiedzieć

Przed wyborem auta warto dowiedzieć się o nim więcej. Absolutnie nie polecamy nieprzemyślanych zakupów motoryzacyjnych lub decyzji podejmowanych pod wpływem emocji. Dlatego z przyjemnością wyjaśnimy, czym wyróżnia się zawieszenie pneumatyczne, jakie ma zalety, oraz który producent stosuje to rozwiązanie w sposób szczególnie godny uwagi.

Definicja

Zawieszenie pneumatyczne wykorzystuje specjalne komory powietrzne ze sprężonym gazem. Gdy samochód jedzie, elementy pneumatyczne niwelują ruchy nadwozia i pozwalają na płynne pokonywanie nierówności. Powietrze w komorach zawieszenia pochodzi z centralnej jednostki zasilającej, która kontroluje ciśnienie w komorach. Pozwala to na wysoki komfort jazdy, nawet w trudnym terenie. Na czym polega jednak przewaga tego rozwiązania nad standardowym zawieszeniem?

Przewaga nad standardowym zawieszeniem

Sprężyny stanowiące podstawę zwykłego zawieszenia mają spore ograniczenia. Nie są one w stanie dostosować się do warunków dyktowanych przez powierzchnię. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku zawieszenia pneumatycznego. Ogranicza ono przechyły nadwozia, tłocząc dodatkową ilość sprężonego powietrza do miecha w momencie nacisku oraz uwalniając je podczas rozprężenia. Co więcej, niwelowanie niepotrzebnych przechyłów i drgań pozwala zmniejszyć utraty energii, co z kolei przekłada się na lepsze osiągi, a także większą ekonomię jazdy. Przede wszystkim, zawieszenie pneumatyczne umożliwia jednak zwiększenie prześwitu, co jest nieocenioną funkcją w terenie.

Zawieszenie adaptacyjne

Dodatkowo zawieszenie pneumatycznie może oferować funkcje adaptacyjne. Zawieszenie adaptacyjne, zwane również elektronicznym lub zmiennym, pozwala kierowcy na dostosowanie sztywności zawieszenia do warunków jazdy. Połączenie pneumatyki z funkcjami adaptacyjnymi to zaawansowane rozwiązanie, które oferują auta klasy premium. Można spotkać je na przykład w modelach marki Land Rover, takich jak Defender i Range Rover.

Co oprócz genialnego zawieszenia?

Land Rover słynie z innowacji, jakie wprowadza na rynek samochodów terenowych oraz SUV. Wydał on wiele wybitnych aut off-roadowych, które pokochali kierowcy z całego świata. Wśród nich bez wątpienia należy wymienić wspomniane już modele Defender i Range Rover. Co mają one do zaoferowania miłośnikom bezdroży?

Zastosowane technologie

Auta te oferują szereg technologii, dzięki którym sprawdzają się one nie tylko na gładkim asfalcie, lecz także poza utwardzonymi drogami. Zwróć uwagę na następujące rozwiązania:

  • All-terrain Progress Control. System ten automatycznie utrzymuje wcześniej ustawioną prędkość nawet w trudnych warunkach terenowych, pozwalając kierowcy skoncentrować się na manewrowaniu autem.
  • System Terrain Response. Technologia ta pozwala automatycznie dostosowywać pracę zawieszenia, silnika i innych systemów samochodu do określonych warunków jazdy.
  • Hill Descent Control. Rozwiązanie to stanowi dodatkowe zabezpieczenie podczas zjeżdżania ze stromych zboczy.
  • Napęd AWD. Oto napęd na wszystkie koła, jaki oferują auta Range Rover i Defender. System ten kontroluje każde koło z osobna, gwarantując wyjątkową przyczepność i stabilność.

Oczywiście Land Rover nie polega wyłącznie na nowoczesnych rozwiązaniach elektronicznych. Defender i Range Rover to przede wszystkim jakościowe auta, które zadowalają nawet wymagających użytkowników w najmniejszych detalach.

Wymiar praktyczny

Ze względu na swoją zdolność do pokonywania trudnych terenów Defender i Range Rover zasługują na miano wszechstronnych i praktycznych aut. Dzięki zawieszeniu pneumatycznemu i adaptacyjnemu, a także szeregowi innych omawianych tu rozwiązań, modele te jawią się jako niezawodne nawet w obliczu najtrudniejszych warunków jazdy. Nic dziwnego, że cieszą się one szczególną popularnością wśród rodzin z dziećmi, które uwielbiają spędzać czas na wspólnych podróżach. Przestronne i wygodne wnętrza, systemy bezpieczeństwa, nowoczesne rozwiązania technologiczne — wszystko to czyni z Range Rovera i Defendera idealnych kandydatów na auto dla rodziny z dziećmi.

Range Rover i Defender — co je dzieli, co je łączy?

Zarówno Defender, jak i Range Rover to przestronne samochody, które świetnie radzą sobie w terenie. Dzieli je jednak kilka różnic. Na czym one polegają? Defender to przede wszystkim solidny i utylitarny pojazd zaprojektowany do ciężkiej jazdy w terenie. Oferuje mocną i trwałą konstrukcję, duży prześwit i zaawansowane technologie. Z kolei Range Rover to luksusowy SUV, ale o szerokich możliwościach terenowych. Ma bardziej luksusowe i komfortowe wnętrze niż Defender, a do tego umożliwia płynniejszą i wygodniejszą jazdę po standardowych drogach. Jeśli planujesz nabyć jedno z tych aut, zapoznaj się z nimi lepiej poprzez oficjalną stronę internetową Land Rovera lub odwiedzając jeden z salonów. Powodzenia!