Zmodernizowany terminal na Okęciu gotowy do użytku

Autor tekstu: , Data publikacji:

Na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie zakończyła się przebudowa starego terminala pasażerskiego. Pierwsi pasażerowie będą mogli wyruszyć z niego w podróż na przełomie maja i czerwca br. Łączna powierzchnia połączonych terminali wynosi 154,5 tys. mkw.

Zmodernizowana część terminala stawia przede wszystkim na najwyższy poziom komfortu podróżnych oferując szeroki wachlarz rozmaitych usług. Pasażerowie korzystający w przyszłości ze zmodernizowanej części terminala będą mieli do dyspozycji udogodnienia takie jak 48 stanowisk check-in, dwa saloniki biznesowe o łącznej powierzchni około 1000 mkw., a także rozbudowaną powierzchnię handlową, w której znajdą się lokale gastronomiczne, bank, kantor oraz salony ekskluzywnych marek odzieżowych takich jak Ralph Lauren, Emporio Armani, Victoria’s Secret czy Salvatore Ferragamo.

Według portalu pasazer.com, do dyspozycji pasażerów oddane zostaną ponadto nowe lokale gastronomiczne w tym restauracja sieci McDonald’s, restauracje The Flame i Misa kila nowych kawiarni, a także dwa punkty gastronomiczne specjalizujące się wyłącznie w kuchniach włoskiej oraz polskiej. Dodatkowo w nowym terminalu znajdą się specjalnie wyodrębnione obszary stworzone z myślą o wiernych różnych religii, którzy chcieliby się pomodlić w oczekiwaniu na lot.

Realizując projekt przebudowy terminala władze lotniska Chopina zastosowały również kilka praktycznych rozwiązań infrastrukturalnych. Poza połączeniem obydwu części terminala w środku wybudowany został również specjalny podziemny korytarz umożliwiający komunikację pomiędzy budynkami lotniska, a stacją kolejową bez konieczności wychodzenia na zewnątrz z zespołu budynków. Wraz z oddaniem do użytku zmodernizowanego terminala ponownie uruchomiony zostanie również taras widokowy wyposażony dodatkowo w windę, co pozwoli dostać się na niego także osobom niepełnosprawnym.

– Wszystkie te zmiany zwiększą komfort obsługi pasażerów i przepustowość portu, która w ciągu najbliższych 15 lat może osiągnąć poziom 20 mln osób rocznie. Dzięki temu nasze lotnisko ma szansę stać się najważniejszym i największym portem w Europie Środkowej – wyjaśnia Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie.

W początkowym okresie działalności z nowej części terminala korzystać będą przewoźnicy WizzAir, Finnair, Emirates i Qatar Airways. Wykonawcami przebudowy są konsorcja HOCHTIEF Polska S.A. oraz HOCHTIEF Solutions AG. Koszt przebudowy budynków lotniska wyniósł 400mln zł.

-Będziemy w dalszym ciągu rozbudowywać lotnisko. Powstaną nowe drogi kołowania i płyty postojowe, które zwiększą przepustowość pola manewrowego i poprawią warunki obsługi naziemnej samolotów. W 2015 r. jesteśmy przygotowani do obsługi 11 milionów pasażerów, a najdalej za pięć lat będziemy gotowi do obsłużenia 20 mln osób rocznie – dodał Kaczmarzyk.