Rozpoczyna się budowa amerykańskiej linii montażowej Airbusa

Autor tekstu: , Data publikacji:

Wraz z oficjalnym rozpoczęciem budowy linii montażowej samolotów z rodziny A320 o kolejny krok przybliżyła się realizacja planu produkcji Airbusa w Stanach Zjednoczonych. Projekt strworzy możliwość zatrudnienia dla około tysiąca wysoce wykwalifikowanych pracowników i wiele miejsc pracy w ramach łańcucha dostaw.

Podczas uroczystości rozpoczęcia budowy w kompleksie Mobile Brookley Aeroplex, prezes i CEO firmy Airbus, Fabrice Brégier, podkreślił znaczenie amerykańskich zakładów dla globalnego rozwoju firmy. „Wybudowanie w Mobile linii montażowej dla rodziny A320 to dla Airbusa prawdziwy przełom. Nasi klienci potrzebują więcej samolotów, które zmniejszają zużycie paliwa, poziom emisji i koszty operacyjne. Dzięki tej linii montażowej będziemy mogli spełnić potrzeby naszych klientów na miejscu, oprócz zaspokajania światowego zapotrzebowania na te wydajne samoloty. Gdy ta linia montażowa zostanie uruchomiona, jako jedyni będziemy montować samoloty w Azji, Ameryce i Europie”.

Nowa linia montażowa, która jest pierwszym amerykańskim zakładem produkcyjnym firmy, będzie znajdować się w kompleksie Mobile Brookley Aeroplex i będzie obsługiwać montaż modeli A319, A320 i A321. Główne prace budowlane rozpoczną się latem. Rozpoczęcie montażu samolotów jest planowane na 2015 rok, a pierwsze samoloty zejdą z linii w Mobile w 2016 roku. Przy pełnej wydajności linia montażowa i zakłady towarzyszące będą produkować do czterech samolotów miesięcznie, co znajdzie bezpośrednie przełożenie na zatrudnienie nawet tysiąca wysoce wykwalifikowanych pracowników.

CEO korporacji EADS, Tom Enders, pomógł prowadzić uroczystość i powitał ponad tysiąc jej uczestników, wśród których znalazło się wielu dyrektorów EADS i Airbusa, osobistości państwowe i stanowe, przedstawiciele branży lotniczej i lokalnej społeczności. Odbiegając nieco od typowego scenariusza takich uroczystości, gospodarze przedstawili szereg członków społeczności wybrzeża Zatoki Meksykańskiej i przemysłu lotniczego, którzy mówili, jak nowa linia montażowa posłuży nie tylko konstruowaniu samolotów, ale też znacząco wpłynie na życie tysięcy osób takich jak oni sami.

Wśród przedstawicieli społeczności lokalnej znaleźli się: Henry Hinojosa, inspektor nadzoru z Hoar Project Management, który reprezentował lokalny przemysł budowlany, Liz Freeman, współwłaścicielka Long’s Human Resource Services reprezentująca lokalne małe firmy, Victoria Corob, uczennica ósmej klasy szkoły w Mobile oraz dr Keiva Deravi, wykładowca ekonomii na uniwersytecie Auburn w Montgomery. Ze strony branży lotniczej przemawiali między innymi Clay Jones, przewodniczący rady nadzorczej i CEO firmy Rockwell Colling oraz Dave Barger, prezes i CEO JetBlue Airways.

Airbus to wiodący producent samolotów, w którego katalogu znajduje się najnowocześniejsza i najbardziej wszechstronna rodzina samolotów pasażerskich na rynku o pojemności od 100 do ponad 500 miejsc. Airbus opracowuje innowacyjne technologie i oferuje jedne z najcichszych i najbardziej ekonomicznych pod względem zużycia paliwa samolotów na świecie. Firma sprzedała ponad 12 700 samolotów ponad 500 klientom i
operatorom z całego świata. Od momentu, gdy pierwszy Airbus wszedł do użytku, firma zrealizowała ponad 7700 dostaw.

Firma Airbus zaznaczyła już silnie swoją obecność w Alabamie i całych Stanach Zjednoczonych, a jej pozycja cały czas rośnie. W Alabamie firma obsługuje centrum inżynieryjne w Mobile, które również mieści się w kompleksie Brookley Aeroplex i zatrudnia ponad 200 inżynierów i członków personelu pomocniczego. Ponadto Airbus dysponuje jeszcze większym centrum inżynieryjnym w Wichita w stanie Kansas i centrum części zamiennych w Ashburn w stanie Wirginia, ośrodkiem szkoleniowym w Miami na Florydzie oraz biurem ds. kontaktów z rządem w Waszyngtonie. Amerykańska siedziba główna firmy mieści się w Herndon w Wirginii. W Chantilly w tym samym stanie działa amerykańska spółka zależna firmy zarządzająca ruchem powietrznym, Metron Aviation. Razem zakłady Airbusa w USA zatrudniają ponad tysiąc osób.