Strajk w Air France. Odwołane wyloty z Polski

Autor tekstu: , Data publikacji:

Niewesołe wiadomości z Paryża. Od poniedziałku do czwartku strajkują pracownicy Air France, największego francuskiego przewoźnika. Z Polski nie odleci w związku z tym kilka samolotów.

Dlaczego Francuzi protestują? Chodzi o przyjętą przez francuski parlament ustawę, gwarantującą podróżnym tzw. usługę minimalną. Francuskie władze chcę przy pomocy nowego prawa, by ewentualna akcja strajkowa musiała być zapowiedziana z minimalnym 49-godzinnym wyprzedzeniem, tak by lotniska i linie lotnicze mogły zapewnić pasażerom podstawowe usługi. Francuskie związki zawodowe uważają, że m.in. ten zapis ogranicza ich prawa związkowe. Innym powodem strajku francuskiego personelu są też oszczędności, jakie zapowiada francuski przewoźnik.

Na swojej stronie internetowej Air France poinformowało, że w związku ze strajkiem linia jest zmuszona okroić swoją siatkę lotów. Tym, którzy mieli wykupione bilety na okres między 6 a 9 lutego, i z powodu itp. strajku nie uda się dolecieć w wybrane miejsce, Air France proponuje rebooking w dniach 10-16 lutego beż żadnych dopłat i w takiej samej klasie podróży, na jaka został wykupiony bilet. Inna opcja to rezygnacja z podróży w tym okresie – wtedy każdy pasażer będzie mógł ubiegać się o vaucher na loty na wybranej trasie, ważny przez rok na połączenia Air France – KLM.

Strajk Air France będzie miał wpływ na loty z Polski. Odwołane zostały dwa poniedziałkowe loty z Warszawy do Paryża o godz. 16 i 19.05 oraz wtorkowy o 15.40. O tym, czy stanie się tak w przypadku lotów w środę i czwartek, Air France poinformuje we wtorek.