A350 rozpoczyna służbę w Qatar Airways

Autor tekstu: , Data publikacji:

Najnowsze samoloty marki Airbus model A350 wchodzące w skład floty Qatar Airways rozpoczynają regularną służbę. Pierwszy rejs pasażerski ma się odbyć już 15 stycznia. Linie planują również wprowadzić w połowie br. nowe połączenia pomiędzy Doha, a Warszawą.

Linie lotnicze Qatar Airways już w tym tygodniu rozpoczną rejsy pasażerskie odbywające się z wykorzystaniem Airbusa A350, najnowszego modelu samolotu pasażerskiego europejskiego producenta. W pierwszej kolejności nowe A350 realizować będą rejsy pomiędzy Doha, a lokalizacjami takimi jak Frankfurt, Nowy Jork oraz miastami na Dalekim Wschodzie. Stworzona przez europejskie konsorcjum maszyna stanowi zdaniem producentów główną konkurencję dla amerykańskiego Dreamlinera oferując 29 miejsc więcej niż Boeing 787. Władze francuskiej spółki liczą, że A350 pozwoli na detronizację dominujących na rynku lotniczym Boeingów 777 i 787 Dreamliner – informuje portal rp.pl.

W trakcie zorganizowanej w ubiegłym tygodniu przez Qatar Airways konferencji prasowej poświęconej rozpoczęciu przez A350 regularnej służby władze przewoźnika zapowiedziały także zwiększenie swojej dotychczasowej obecności na polskim rynku. Zgodnie z zapowiedziami spółki regularne loty pomiędzy Warszawą, a Doha do obsługi, których skierowane zostaną Airbusy A350 rozpoczną się najprawdopodobniej w połowie bieżącego roku.

-Bardzo chętnie powiększymy naszą działalność w Polsce. Polska to bardzo ważny kraj w regionie o prężnej gospodarce. Chcemy przyczynić się do jej pełnego rozwoju poprzez promowanie biznesu i turystyki, a także przez ułatwienie rodzinom wzajemnych odwiedzin. Zwiększymy częstotliwość lotów do Polski – powiedział w rozmowie z portalem rp.pl, prezes linii Akbar Al Baker.

Airbus A350 zabierze na swój pokład maksymalnie 283 pasażerów, z czego 36 w klasie biznesowej i 247 w ekonomicznej. W klasie biznesowej na pasażerów czekają w pełni automatyczne fotele, które w prosty sposób można zmienić w płaskie łóżko o długości dwóch metrów. Dodatkowo pasażerowie decydujący się na droższy bilet będą mieli do dyspozycji 17 calowe ekrany HD, a także sterowane za pomocą przycisków rolety przysłaniające okna.

Pasażerowie podróżujący klasą ekonomiczną mogą liczyć na udogodnienia takie jak regulowane zagłówki, indywidualne ekrany dotykowe o przekątnej 10,6 cala z dostępem do systemu rozrywki Oryx oferującego dostęp do bazy filmów i programów zawierających ponad tysiąc pozycji. Dodatkowo na pokładzie całego samolotu podróżni będą mieli dostęp do bezprzewodowego Internetu. Poza wygodami we wnętrzu producent zapewnia również o najwyższym poziomie rozwiązań technicznych zastosowanych przy budowie samolotu gwarantujących przede wszystkim zmniejszone zużycie paliwa.

-Dzięki silnikowi nowej generacji A350 spala o 25 procent mniej paliwa niż Boeing 777. A dzięki szerokiemu kadłubowi samolot zapewnia pasażerom zupełnie nową, jakość komfortu – mówił podczas spotkania z dziennikarzami Mike Bausor, dyrektor marketingu w Airbus.

Pierwszy egzemplarz najnowszego Airbusa katarski przewoźnik odebrał pod koniec grudnia ubiegłego roku w Tuluzie, a łącznie zamówił ich 80. Obecnie francuskie konsorcjum przyjęło już ponad 770 zamówień na Airbusa A350 od 41 linii lotniczych.