Szwajcaria: lodowcowym ekspresem przez Alpy

Autor tekstu: , Data publikacji:

Szwajcarskie Koleje Retyckie fascynują od ponad 125 lat! Początek to rok 1889, kiedy otwarto trasę z Landquart do Klosters. Dziś jest to sieć o łącznej długości 384 kilometrów. Tory kolejowe, poprowadzone po spektakularnych wiaduktach i okrężnych tunelach, w wyjątkowy sposób wpisały się w krajobraz Szwajcarii.

Odcinki Bernina i Albula od 2008 roku należą do Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ekspresy panoramiczne: Bernina i Lodowcowy, które obsługiwane są przez Koleje Retyckie, fascynują gości z całego świata. Dolina Albula i odcinek Bernina także zimą prezentują się wspaniale. Przejeżdżając przez Światowe Dziedzictwo UNESCO, pociąg pokonuje 1000 metrów różnicy wysokości, sunie przez wiadukt Landwasser i okrężne tunele. Za jedyne 5 franków szwajcarskich dopłaty podziwiasz bajkowe, zaśnieżone krajobrazy przez wyjątkowo duże okna. Słynny odcinek pomiędzy Thusis i St. Moritz również należy do Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Wagony panoramiczne kursują zimą niemal co godzinęw składzie pociągów regionalnych. Ogromnym powodzeniem cieszą się szczególnie przejazdy specjalne – przy świetle księżyca. Rezerwacja jest zalecana. Kto spontanicznie wybierze się w podróż, może wykupić miejscówkę u konduktora.

Jednak najpiękniejsze przeżycie w Alpach to trasa – w górę do błyszczących lodowców, w dół do raju palmowego, jakim są Włochy. Taką podróż można zrealizować ekspresem Bernina, najwyżej poprowadzoną w Alpach linią kolejową, która łączy północ z południem Europy.

www.berninaexpress.ch