Radisson Blu w Bazylei rękami polskich architektów

Autor tekstu: , Data publikacji:

Stylowa przytulność i elegancja wymykająca się sztywnym ramom kanonu. Tak w skrócie można określić atmosferę panującą we wnętrzach hotelu Radisson Blu w szwajcarskiej Bazylei. Modernizacja hotelu zakończyła się pod koniec ubiegłego roku, a za jej projekt odpowiadają architekci z krakowskiego biura Iliard Architecture & Interior Design.

Zupełnie odmieniony wygląd hotelu Radisson Blu Bazylea sprawił, że przyciąga on zarówno gości biznesowych, jak i weekendowych turystów ceniących sobie wysoki standard obsługi. Półroczny remont o wartości pond 10 milionów franków szwajcarskich wyposażył to miejsce w nowoczesne rozwiązania i najnowsze wzornictwo.

Sercem hotelu jest przestronne, stylowe lobby, które płynnie prowadzi do kolejnych części obiektu. Projektantka Izabela Kaim-Kalinowska tak mówi o pracy nad najbardziej reprezentacyjnym fragmentem hotelu: – Moim zdaniem to najmocniejszy punkt całego projektu. Zupełnie przeprojektowaliśmy sposób, w jaki działa ta przestrzeń, przenieśliśmy bar z lobby do restauracji. Widzę, jakie wrażenie lobby wywołuje na gościach i bardzo mnie cieszy ten pozytywny odbiór.

Oprócz głównego holu, architekci z Iliard przeprojektowali wszystkie 206 pokoi i apartamentów hotelowych, restaurację i bar oraz centrum konferencyjne, na które składa się 7 sal. Do wykonania mebli i dodatków użyto naturalnych materiałów – drewna, skór, szkła. Ważnym elementem wystroju jest również oświetlenie, inspirowane tradycją modernistyczną. – Staraliśmy się, aby nasz projekt cechowała ponadczasowa elegancja i wiem, że podoba się to inwestorowi i hotelowym gościom – tłumaczy Izabela Kaim-Kalinowska. – Udało nam się również dopracować pewne detale, jak lampy czy dywany. Cieszę się, bo są one teraz wykorzystywane jako inspiracja dla innych projektów realizowanych w sieci Radisson Blu – dodaje.

Ze względu na głównego odbiorcę hotelu – klienta biznesowego – architekci postawili na szyk i klasę w częściach wspólnych, ale ich zamysłem było, aby pokoje hotelowe wprowadzały więcej ciepła i domowego klimatu. Podłogi wykończone są w kolorach drewna, na których leżą miękkie dywany, w pokojach dominują wezgłowia z czarno-białymi zdjęciami, a efektu dopełnia klimatyczne oświetlenie.

– Największą trudnością w projektowaniu i później wykonaniu tego projektu była istniejąca tkanka. Nie projektowaliśmy tego hotelu na białej kartce – mówi Wojciech Witek, założyciel biura Iliard. –Musieliśmy zadecydować, co uda nam się zachować, a o jakie zmiany warto walczyć. Oczywiście wybór ten był na tyle staranny, aby istniejące elementy nie odznaczały się od nowo zaprojektowanych ani stylem, ani jakością. Myślę, że udało się nam osiągnąć ten efekt – dodaje.

Projekt hotelu w Bazylei to kolejna realizacja biura Iliard Architecture & Interior Design dla największej ekskluzywnej marki hotelowej w Europie, jaką jest Radisson Blu. W ramach współpracy Polacy zaprojektowali także hotele marki w Kolonii, Pradze, Krakowie czy Sopocie oraz inne obiekty w sieci Radisson Hotel Group.