Wielkie otwarcie sezonu narciarskiego w Jasnej

Autor tekstu: , Data publikacji:

Tegoroczna zima sprawiła miłośnikom białego szaleństwa przemiłą niespodziankę. U naszych słowackich sąsiadów sezon w pełni - działają koleje linowe w Wysokich Tatrach, wielkie otwarcie sezonu udało się wyśmienicie w Jasnej pod Chopokiem. Czynnych jest tam już ponad 20 kilometrów tras, jest mróz i warunki narciarskie są wyśmienite.

Takiej zimy pod koniec listopada i na początku grudnia nie pamietają chyba najstarsi słowaccy górale. W górnych partiach Wysokich i Niskich Tatr jest już ponad pół metra naturalnego śniegu a prognozy wskazują, że będzie go jeszcze przybywać.

Zima jest już za progiem i jak co roku nasi południowi sąsiedzi, Słowacy, otworzyli z pompą swój najlepszy i największy w naszej części Europy ośrodek narciarski Jasna na Liptovie. Co roku na początku grudnia otwarcie tutejszych tras narciarskich to jedno z większych sportowo-towarzy- skich wydarzeń na Słowacji, w którym bierze udział kilka tysięcy zaproszonych gości. Główna impreza odbyła się w popularnym klubie Happy End w Jasnej. Jedną z głównych gwiazd wieczoru była niezwykle popularna słowacka wokalistka wokalistka Dara Rolins, która niegdyś, jako mała dziewczynka, występowała u boku Karela Gota i śpiewała piosenkę do filmu „Arabella”.


W ubiegłym tygodniu na naśnieżonych, otwartych już trasach pojawilisię m.in. ci, którzy korzystają z dobrodziejstwa tzw. Sprytnej Sezonki, czyli całorocznego skipassa, umożliwiającego korzystanie ze wszystkich ośrodków należących do firmy TMR, nie tylko na Słowacji, ale także w Polsce (Szczyrk), w Czechach (Szpindlerowy Młyn) czy Austrii (lodowiec Mölltal).

Ośrodek Jasna na Chopoku to bez wątpienia największy i najlepszy ośrodek narciarski w Europie Środkowo-Wschodniej. Narciarze maja tu do dyspozycji 50 kilometrów tras, ultranowoczesne gondole oraz szerokie stoki, także z południową wystawą.

Co roku odbywa się tutaj Puchar Świata FIS. W obecnym sezonie odbędzie się w drugiej połowie stycznia – trasa slalomu jest odśnieżana i powoli przygotowywana na to wydarzenie. Jak co roku słowacką gwiazdą na stoku ma być Petra Vlhova.