W piątek poleci pierwszy Airbus A350 XWB

Autor tekstu: , Data publikacji:

14 czerwca w powietrze wzbije się pierwszy A350 XWB, najnowsze dziecko europejskiego koncernu Airbus. To odpowiedź firmy na amerykańskiego Boeinga 787 Dreamliner w lotach długodystansowych.

Pierwszy lot testowy odbędzie sie w piątek z lotniska w Tuluzie w godzinach rannych, o ile będzie sprzyjać temu pogoda. Jak informuje Airbus, program A350 XWB przebiega bez zakłóceń. Załogi, które obsługują loty próbne, przeprowadzają teraz ostatnią kontrolę A350 XWB oznaczonego MSN1, zanim ogłoszą zielone światło na pierwszy lot w piątek. Ostatnio ukończone testy, poprzedzające pierwszy lot, obejmują pierwsze uruchomienie paliwooszczędnych silników Rolls-Royce Trent XWB w modelu MSN1, które miały miejsce 2 czerwca.

A350 XWB jest najnowszym, średniej wielkości dalekodystansowym samolotem w linii produktów Airbusa, obejmującym trzy wersje i oferującym od 270 do 350 miejsc na pokładzie w typowym układzie trzyklasowym. Nowa rodzina samolotów pozwoli na postęp w zakresie wydajności w porównaniu z obecnie użytkowanymi maszynami tej wielkości, będzie zużywać o 25 procent mniej paliwa i emitować odpowiednio mniej emisji CO2. Samolot wejdzie do użytku w 2014 r. Dotychczasowy portfel zamówień wynosi 613 maszyn zamówionych przez 34 klientów na świecie.

Maksymalna prędkość nowego szerokokadłubowca to 0,85 macha, czyli podobna do tej, jaka rozwija Dreamliner. Nie jest tajemnicą, że Airbus 350 jest odpowiedzią europejskiego koncernu na Boeinga 787. Airbus twierdzi, że koszty ich utrzymania będą 10 procent niższe niż dla 787. Podobnie jak Dreamliner, nowy Airbus będzie miał większe okna oraz hermetyczną kabinę, w której wartość ciśnienia będzie odpowiadać temu na wysokości 1800 metrów nad poziomem morza.