rarefilm.net

4 godziny w Sztokholmie

Autor tekstu: , Data publikacji:

FOTOGRAFISKA

To nie wszystko na temat sztuki – wracamy do łodzi i po trzech przystankach docieramy do muzeum Fotografiska, mijając po drodze park rozrywki Gröna Lund (działa od 1883 roku).

Otwarte w maju ubiegłego roku muzeum mieści się w secesyjnym budynku w dzielnicy Södermalm i gości wybitne wystawy fotograficzne. Podczas mojej wizyty główną atrakcją była wystawa kontrowersyjnego Roberta Mapplethorpe, do spółki z niesamowitymi zdjęciami chińskiego artysty Liu Bolina z serii „Niewidzialny człowiek”.

Prezentowana niedawno wystawa The Seal Joanny Rytel wprowadzała w świat zakazanych tematów damsko-męskich, natomiast wystawa Untitled Johana Wika (14 listopada – 11 grudnia 2011 roku) w świat męskiej przemocy. Piętro kusi uroczą kawiarenką z oknami na całą ścianę i widokiem na wodę. Czynna codziennie od 10:00 do 21:00; wstęp 100 SEK (wolny dla posiadaczy Stockholm Card). Strona muzeum: fotografiska.eu

VASTERLANGGATAN

Spacerując nabrzeżem Stadsgardsleden mamy zaledwie 10 minut do historycznego centrum Gamla Stan (Starego Miasta).

Zapierający dech w piersi widok zapewni nam restauracja-bar Gondolen, zawieszona 33 metry nad ruchliwym mostem łączącym dwie wyspy. Na Gamla Stan warto przespacerować się główną ulicą Vasterlanggatan.

Miejsce to jest magnesem dla turystów, więc trzeba się przygotować na tłumy odwiedzających, sklepy oferujące hełmy Wikingów i koszulki z napisami „I love Swedish girls”. Ale znajdziemy tu także klimatyczne knajpki i designerskie sklepy. Pod numerem 76 czeka nas szczególna gratka: Kurt Svensson Konsthandel (kurtsvenssonskonst.com), gdzie można kupić przepiękne dziewiętnastowieczne płótna. W sobotę po 15:00 w zamkniętym oknie wystawowym przywita nas jedynie kartka z numerem telefonu i dopiskiem: „zadzwoń, jeśli pilnie chcesz wydać trochę grosza”. Na przeceny nie należy tu liczyć…

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji

pornrip.cc macromastiavideo.com xxxcomics.org