Wolność i harmonia w medytacji…

Autor tekstu: , Data publikacji:

Pozwala nabrać dystansu do codziennych zadań, uruchamia te części mózgu, które są odpowiedzialne za podświadomość, pomaga odprężyć się i odpocząć.

Dzięki niej możemy spojrzeć na nasze życie z innej niż dotychczas perspektywy. Zuzanna Bass zachęca do codziennej medytacji.

Medytację możemy określić jako stan czystej świadomości, wyobrażając sobie nasz umysł bez żadnych obciążeń, wspomnień, zawartości. Tymczasem w mózgu każdego z nas panuje ciągły ruch – myśli gonią pragnienia, wspomnienia poruszają ambicje, zmartwienia starają się zatriumfować nad zadaniami.

Wolność i harmonia

Nasz umysł funkcjonuje nawet wtedy, gdy śpimy – wciąż analizuje sytuację, ekscytuje się lub niepokoi. Medytacja to coś dokładnie odwrotnego. To stan, w którym myśli przestają się poruszać, pragnienia gasną na chwilę, a nasza świadomość zostaje wyciszona. Skupienie, cisza i koncentracja przynoszą wytchnienie, jakim jest oderwanie się od zadań dnia codziennego. Przynoszą również niespodziewane poczucie wolności i harmonii.

Na otyłość i depresję

Badania przeprowadzone przez Harvard Medical School udowadniają, że medytacja obniża ciśnienie krwi, wzmacnia układ odpornościowy i poprawia krążenie.

Czasopismo The Harvard Gazette obwieściło w 2011 roku, że wyniki badania rezonansu magnetycznego mózgów osób, które medytowały po 27 minut dziennie przez osiem tygodni z rzędu, wykazały „wzrost gęstości szarej materii w hipokampie, czyli obszarze mózgu, który spełnia ważną rolę w procesach uczenia się i zapamiętywania”.

Podobne zmiany zaobserwowano w strukturach mózgu odpowiedzialnych za samoświadomość, współczucie i introspekcję. Organizacja The Meditation Foundation, która cieszy się wsparciem ministerstwa zdrowia Wielkiej Brytanii, twierdzi, że medytacja jest sposobem na wiele problemów – od otyłości i starzenia się, po nałogi i depresję. Stroke – czasopismo Amerykańskiego Towarzystwa Kardiologicznego, opublikowało w roku 2000 wyniki badań, udowadniające, że 20 minut medytacji dwa razy dziennie, może w widoczny sposób zmniejszyć odkładanie się tłuszczu w tętnicach, tym samym obniżając ryzyko ataku serca o 11% a udaru mózgu o 15%.

Nie wypalaj się!

Badania przeprowadzone w 2007 roku przez Narodowy Instytut Zdrowia USA wykazały, że medytacja przyczynia się do efektywniejszego przetwarzania informacji w mózgu.

Może także usprawniać proces podejmowania decyzji (Frontiers in Decision Neuroscience, marzec 2011), podwyższać poziom koncentracji (Psychological Science, maj 2010) oraz – jak przekonuje reżyser David Lynch – zwiększa kreatywność. W swojej książce „W pogoni za wielką rybą” Lynch opisuje korzyści artystyczne jakie odniósł dzięki praktykowaniu (od ponad 30 lat!) medytacji transcendentalnej. Firmy takie jak Google, Yahoo, Apple, Nike czy NASA zachęcają swoich pracowników do medytowania, organizując dla nich bezpłatne zajęcia i wyjazdy integracyjne. W świecie, w którym coraz częściej menadżerowie doświadczają zjawiska, jakim jest tzw. wypalenie zawodowe, medytacja staje się ważną częścią składową terapii.

Medytować można wszędzie: w biurze, w domu, samolocie czy pociągu.

Relaksacja przez skupienie uwagi 

Skup się na jednej relaksującej myśli i trwaj w tym stanie przez dłuższy czas.

Obrazy przeszkadzające w tej sielance niech przypływają i odpływają – nie walcz z nimi. Twój umysł w tym czasie wypoczywa, nie myśląc o problemach, które powodują stres. Twoje ciało relaksuje się, regeneruje, pozbywa toksyn, które mogły nagromadzić się z powodu stresu i nadmiernej umysłowej lub fizycznej aktywności.

Cel medytacji

Wyciszenie myśli poprzez skupienie na jednej tylko rzeczy.

W przeciwieństwie do hipnozy, która jest bardziej pasywnym przeżyciem, medytacja jest aktywnym procesem, który stara się wykluczyć inne myśli dzięki koncentracji wszystkich umysłowych zdolności na temacie medytacji.
Usiądź w wygodnej pozycji, tak, aby nic nie zakłócało twojej uwagi. Możesz przybrać pozycję “po turecku”, zasiąść w komfortowym fotelu lub położyć się na łóżku.

Wybór jednej z technik koncentracji zależy od osobistych upodobań. Oto kilka skutecznych sposobów.

Ważne oddychanie

Całą swoją uwagę skup na oddechu. Koncentruj się na wdechach, podczas których zdrowie i spokój wpływają do twojego ciała, i wydechach podczas których wypływa z niego stres i ból.

Skupienie na przedmiocie

Skup uwagę całkowicie na jednym przedmiocie. Przyjrzyj się jego najdrobniejszym detalom. Zbadaj kształt, kolor, różnice, budowę, temperaturę i ruchy tego obiektu. Do tej techniki medytacji doskonale nadają się kwiaty, zegar lub płomień świecy.

Skupienie na dźwięku

Znajdź swoją mantrę, słowo powtarzające się, ważne dla ciebie. Klasycznym przykładem jest staroindyjskie „Om”, znaczące „perfekcja”.

Wyobraźnia działa

To może być bardzo odświeżający i przyjemny sposób medytacji. Kreujesz w umyśle obraz przyjemnego i relaksującego miejsca, wykorzystując przy tym wszystkie zmysły: „zobacz” te miejsce, „usłysz” dźwięki, „poczuj” zapach, „wyczuj” temperaturę i ruch wiatru. Ciesz się tą lokacją w Twoim umyśle.

Jedyne pół godziny

Medytuj od 20 do 30 minut dziennie. Bądź w swym postanowieniu konsekwentny.