T&T: Mobilny internet LTE z Plusa

Autor tekstu: , Data publikacji:

Do przełomu w pobieraniu danych nam jeszcze daleko, ale uruchomiony wiosną w sieci Plus mobilny internet LTE to milowy krok w dobrym kierunku. "Business Traveller" testował nową sieć przez kilka tygodni. Oto nasze spostrzeżenia.

Dystrybucją LTE  zajmują się firmy należące do Zygmunta Solorza: Plus oraz Cyfrowy Polsat. Telewizyjny magnat jest pierwszym dostawcą tej usługi w Polsce – i pozostanie jeszcze przynajmniej przez rok, do czasu rozstrzygnięcia kolejnych przetargów na pozostałe częstotliwości LTE – i trzecim, po Szwajcarii i Finlandii – w Europie. Technologia korzysta z sieci 1800 Mhz i – w teorii – pozwala na download danych z prędkością do 150 Mbit/s, czyli teoretycznie na transfer prawie 12 MB danych w ciągu sekundy, maksymalny upload to maksymalnie 50Mbit/s.

Darmowy internet od Aero2. Warto? [NASZ TEST]

LTE to internet szerokopasmowy – teoretycznie wysoka częstotliwość przesyłu danych pozwala na dynamiczny przydział pasm, co pozwala skrócić czas oczekiwania na odpowiedź serwera (tzw. Ping). Dziś w Polsce usługa świadczona jest przez przez ponad 500 stacji bazowych w 130 miejscowościach. Trzeba jednak zaznaczyć, że korzystać z niej możemy głównie wokół większych miast w Polsce. Operator zapowiada jednak sukcesywną rozbudowę swoich stacji bazowych.

LTE: Modem Huawei E398

Dziennikarz Business Travellera do testowania dostał model znanej, specjalizującej sie od lat w produkcji bezprzewodowych modemów firmy Huawei. Modem jest przystosowany do pracy w następujących sieciach: LTE – LTE – 900/2100/1800/2600 Mhz, DC – HSPA+/HSPA+/UMTS – 900/2100MHz oraz GSM/GPRS/EDGE – 850/900/1800/1900MHz. A to oznacza, że po wyjściu z zasięgu LTE modem cały czas umożliwi nam korzystanie z internetu, tyle że w innej, wolniejszej technologii. Modem Huawei E398 teoretycznie pozwala na transfer 100MBit/s w przypadku pobierania danych oraz 50 Mbit/s w przypadku wysyłu danych.

LTE: aplikacja Plus Internet

Do dyspozycji mieliśmy wyżej wymieniony modem, który był wykorzystywany z laptopem Sony Vaio VPCCW1S1E, wyposażonym w dwurdzeniowy procesor Pentium w technologii Centrino oraz 4 GB pamięci operacyjnej oraz system Windows 7 Home Premium wraz z Service Packiem. Instalacja modemu jest dosyć intuicyjna – w większości wypadków wbudowany program instalacyjny w pamięci modemu melduje sie automatycznie użytkownikowi. Aplikacja Plus Internet swoim działaniem przypomina mobilne aplikacje innych usług mobilnych, dostępnych w ofercie Plus GSM. W modemie musimy umieścić dostarczona wraz z zestawem kartę sim oraz podać kod PIN.

Aplikacja jest dosyć stabilna, ale zdarzają się jej wpadki. Minusem jest np. Konieczność ponownego jej uruchamiania i łączenia się z usługą LTE po wejściu komputera w stan drzemki lub hibernacji. Zdarza się także, że po wzbudzeniu program przestaje odpowiadać.

LTE: Rzeczywisty transfer danych

Wszystkie te niedogodności łagodzi jakość usługi przesyłu danych. Testowaliśmy LTE w dwóch miejscach: w centrum Warszawy, gdzie teoretycznie, ze względu na siłę sygnału (4 kreski na 5), jakość powinna być najlepsza oraz w dzielnicy Wilanów, na Zawadach, gdzie moc sygnału była słabsza (3 kreski na 5). W pierwszym przypadku osiągaliśmy transfery rzędu 18-38 Mbit/s (według www.speedtest.pl), w drugim wynik był gorszy i oscylował między 8 a 12 Mbit/s. W obu przypadkach doskonale wypadał ping, czyli prędkość dostępu do zdalnego serwera – wskaźnik ten wahał się między 35 a 45 ms, w porównaniu choćby do 50-60 ms stacjonarnego internetu Orange.