Amazonia, Zatoka Ha Long…czyli 7 nowych cudów świata

Autor tekstu: , Data publikacji:

Wodospady Iguazu

Argentyna i Brazylia

Słowo „iguazu” w języku Indian Guarani oznacza „wielką wodę”. To spektakularny zespół wodospadów, położonych na granicy brazylijskiego stanu Parana i argentyńskiej prowincji Misiones.

Rwące wody rzeki mającej źródła w górach Serra do Mar spadają z wysokości nawet 70 m, tworząc 275 wodospadów na długości 2,7 km. Po stronie argentyńskiej osiągają szerokość 2500 m, a najwspanialszym z nich jest 80-metrowy Garganta del Diabolo (Gadziel Diabła). Z lotu ptaka krajobraz wygląda jak gigantyczna podkowa. Wodospady otaczają dwa parki narodowe, należące do obu krajów, a w dżungli zamieszkują tapiry, oceloty, kolorowe papugi, jaguary i kajmany. Godzinami można obserwować fantastyczne widowisko, na które składa się hucząca woda, kaskady i niezliczona ilość tęcz. W tej niezwykłej scenerii nakręcono film Rolanda Joffe’a „Misja” z Robertem de Niro w roli głównej.

Jak dojechać? Do miasteczka Foz do Iguassu latają samoloty lokalnych linii niemal z każdego większego miasta w Brazylii. Pod same wodospady można dotrzeć taksówką lub busem, zarówno od strony brazylijskiej, jak i argentyńskiej.

Anegdota mówi, że kiedy królowa Anglii zobaczyła wodospady Iguazu powiedziała podobno: „Biedna Niagara...”.Fot:dreamstime

Wyspa Jeju

Korea Południowa

Największa, wulkaniczna wyspa Korei Południowej, położona w odległości 130 km od wybrzeży, a jednocześnie najmniejsza z jej prowicji. Powierzchnia Jeju wynosi 1846 mk kw.

W centrum wyspy znajduje się najwyższy szczyt w górach Korei Południowej i jednoczesnie uśpiony wulkan Hallasan (1950 m n.p.m.) Natomiast dookoła niego rozsianych jest 360 mniejszych wulkanów. Jeju słynie jako wyspa miłości – z powodu ciepłego kliamtu i pięknych plaż od lat jest ulubionym celem podróży poślubnych Koreańczyków. W 2004 roku powstał tu niezwykły park o nazwie Love Land, w którym zgromadzono ponad 140 erotycznych rzeźb.

Jak dojechać? Samolotem z Seulu (bilet w obie strony kosztuje ok. 100 $ lub promem z miast Busan i Mokpo.

Na Jeju prócz Parku Miłości warto odwiedzić także ogród drzew Bonsai, Muzeum Herbaty, Czekolady i... Pluszowych Misiów”.Fot. Topic Photo Agency/Corbis

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji