Amazonia, Zatoka Ha Long…czyli 7 nowych cudów świata

Autor tekstu: , Data publikacji:

Góra Stołowa

RPA

Jest symbolem nie tylko Kapsztadu, ale i całego kraju. To jedyny obiekt na Ziemi, na którego część nazwano gwiezdną konstelację (Mensa, co oznacza „Stół”). Góra o płaskim szczycie, wznosząca się na wysokość 1086 m n.p.m., przetrwała 6 mln lat erozji. Zawiera najmniejsze, ale jednocześnie najbogatsze kwiatowe królestwo świata – rośnie tu 1470 gatunków, wśród których znajduje się wiele rzadkich i zagrożonych.

Góra Stołowa jest częścią nowego Parku Narodowego Cape Peninsula, który powstał w latach 90. XX wieku. Na jego terenie można spotkać jeżozwierze, góralki przylądkowe, mangusty, węże, strusie. Jeszcze w latach 20. XX wieku żyły tu lamparty. Z dolnej stacji Tafelberg Road, położonej 300 m n.p.m., pasażerowie docierają kolejką linową na szczyt. Roztacza się stąd wspaniały widok na Kapsztad, Zatokę Stołową, Robben Island i Atlantyk. Kto będzie miał szczęście na własne oczy zobaczy też słynny „obrus”, czyli chmury spowijające szczyt i spływające ze zboczy.

Jak dojechać? Samolotem do Kapsztadu z któregokolwiek z dużych europejskich portów lotniczych.

Góra Stołowa jest częścią nowego Parku Narodowego Cape Peninsula, który powstał w latach 90. XX wieku. Na jego terenie można spotkać jeżozwierze, góralki przylądkowe, mangusty, węże, strusie.Fot.iStock

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji