Pod koniec 2011 roku organizator konkursu, szwajcarska fundacja New7Wonders ogłosiła zwycięzców. Oto 7najpiękniejszych miejsc świata…
Zatoka Ha Long
Wietnam
Położona w prowincji Quang Ninh, zwana Zatoką Lądujących Smoków, zajmuje powierzchnię około 1553 km kw. i jest jedną z największych atrakcji przyrodniczcyh Wietnamu i całej Azji. Jej linia brzegowa ma 120 km, a na całym obszarze rozsianych jest 1900 skalistych wysp i wysepek, z których tylko niektóre mogą pochwalić się własną nazwą.
Większość ma formę wapiennych słupów, wyłaniających się wysoko ponad powierzchnię wody. Wapienne podłoże sprzyja powstawaniu licznych jaskiń i grot. Klimat zatoki jest ciepły, z czterema porami roku. Jesienią nawiedzają ją cyklony, w lipcu i w sierpniu często pada, ale w pozostałe miesiące niebo nad zatoką jest nieskalanie błękitne. Brezegi zatoki porastają lasy tropikalne, a w turkusowych wodach można oglądać rafę koralową. Region ten zamieszkuje zaledwie 300 osób, podczas gdy odwiedza go co roku ponad 300 tysięcy turystów. W tym niezwykłym miejscu żyje 1847 gatunków zwierząt, m.in. rezusy, makaki, wiewiórki, antylopy, iguany i ponad 200 gatunków ryb.
Jak dojechać? Samolotem LOT-u do Hanoi, a następnie samochodem lub autokarem (podróż trwa 5–6 godzin) do Cat Ba, która jest bazą wypadową do zwiedzania zatoki. Koszt wycieczki z Hanoi nad Ha Long zależy od standardu – od 50 do 1000 $.
Amazonia
Ameryka Południowa
Dorzecze Amazonki, największej rzeki na planecie, nazywane jest zielonymi płucami świata. Zajmuje powierzchnię 7 mln km kw. i stanowi ponad połowę światowych zasobów lasów deszczowych.
To raj dla wielbicieli natury, bo różnorodności tutejszej fauny i flory niemal nie sposób sobie wyobrazić. Odpowiedzialna za to bogactwo Amazonka płynie przez Peru i Boliwię oraz, jako rzeka graniczna, przez Kolumbię. Jej źródła w peruwiańskich Andach odkrył w 1996 roku polski podróżnik, Jacek Pałkiewicz. I choć spór trwał wiele lat, odkrycie to zostało w końcu oficjalnie uznane przez Towarzystwo Geograficzne w Limie. Podobne spory od wieków toczą się też o długość rzeki. Niektóre źródła mówią, że Amazonka mierzy 6400 km, inne – że nawet 7040 km. Jedno jest jednak bezsporne – to największy rezerwuar słodkiej wody na kuli ziemskiej. I jeszcze jedna niezwykła ciekawostka – przez Amazonkę nie przerzucono dotąd ani jednego mostu…
Jak dojechać? Samolotem do stolicy Kolumbii – Bogoty, wyloty z dużych europejskich portów lotniczych. Z Bogoty lokalnymi liniami do miasteczka Letycja. Leży ono nad Amazonką, u zbiegu granic Kolumbii, Peru i Brazylii. Dwa dni w dżunglii, rejs po Amazonce w pirodze – ok. 150 $ od osoby.