Park Komodo
Indonezja
Jest jednym z 50 parków narodowych Indonezji. Został utworzony w 1980 roku, aby ochronić warany – gigantyczne jaszczurki, zwane też „smokami z Komodo”. Park obejmuje trzy duże wyspy: Komodo, Rinca oraz Padar i wiele mniejszych o łącznej powierzchni 1817 km kw. Wyspy Parku Narodowego Komodo są pochodzenia wulkanicznego, a sam park w 1991 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Istnienie waranów z Komodo odkryto dopiero w 1910 roku. Mają duże głowy, szerokie szyje i imponujace szczęki uzbrojone w 60 zębów. Przez wiele lat uważano, że ich ślina jest toksyczna z powodu wysokiej zawartości bakterii gnilnych, ostatnio naukowcy skłaniają się jednak ku teorii, że warany są jadowite. Polują na ptaki i ssaki, nawet tak duże jak jelenie. Zdarza się, że atakują ludzi. Łatwo przewidzieć, jak groźne sa takie ataki, skoro warany mają ponad 3 metry długości, ważą do 150 kg, potrafią pływać, a w pogoni za ofiarą osiągają prędkość 20 km/h.
Jak dojechać? Trzeba lecieć na Bali, potem popłynąć na wyspę Lombok, Sumbawa lub Flores i dalej na Komodo.
Rzeka Puerto Princesa
Filipiny
Park Narodowy tej podziemnej rzeki położony jest około 50 km na północ od miasta Puerto Princesa, na wyspie Palawan na Filipinach. Obejmuje pasmo Gór św. Pawła i na północy sąsiaduje z zatoką o tej samej nazwie, a na wschodzie z rzeką Babuyan.
Najważniejszą częścią parku jest podziemna, nadająca się do żeglugi rzeka o długości 8,2 km, powstała w wyniku procesów krasowych w wapiennych skałach. Podziemny krajobraz obejmuje przede wszystkim formacje stalaktytów i stalagmitów oraz kilka dużych komór. Dolna część rzeki znajduje się pod działaniem pływów morskich. Do 2007 roku, kiedy to odkryto podobną rzekę na Jukatanie, Puerto Princesa była uważana za najdłuższą tego typu rzekę na świecie. Można po niej pływać wynajętą łodzią, podziwiając formacje skalne przypominające gigantyczne grzyby, zwierzęta a w niektórych można podobno dopatrzyć się postaci świętych. jedna z jaskiń przez które płynie podziemna rzeka osiąga 65 m wysokości.
Jak dojechać? Samolotem do stolicy Filipin Manilii, a następnie – również drogą powietrzną – bezpośrednio na wyspę.