Narty w sosie francuskim

Autor tekstu: , Data publikacji:

 Start na narty

Francuskie Alpy to raj dla miłośników narciarstwa.

Region Rhones-Alpes słynie z doskonałej organizacji i wyśmienitej bazy turystycznej.  Warta uwagi jest stacja Alpe d’Huez, która jest znanym ośrodkiem sportów zimowych od lat 30-tych ubiegłego wieku. Znajduje się na płaskowyżu na wysokości 1860 m n.p.m. i szczyci się bardzo dużym nasłonecznieniem – w grudniu jest tu 7,5 godziny słońca, zaś w kwietniu aż 11 godzin – dni słonecznych w roku jest tu aż trzysta.

Alpe d’Huez to aż sześć ośrodków narciarskich, w których znajdziemy 132 trasy o łącznej długości 230 km. Są tu trasy i dla amatorów, i dla wyczynowców, dla których nie lada wyzwanie stanowi pokonanie tras o bardzo dużych różnicach wysokości. Wśród nich znajduje się słynna Sarenne, najdłuższa oznakowana na czarno trasa zjazdowa na świecie.

Kolejka chętnych do zdobycia szczytu Mont Blanc jest pokaźna. Trzeba pamiętać, by korzystać przy tym z pomocy przewodnika

Ma 16 km długości, zaczyna się na wierzchołku Pic Blanc, przejeżdża się ją w 90 minut, ale jest bardzo trudna – początkujący niech nawet nie myślą o jeździe nią. Skipass VISALP, który możemy nabyć w Alpe d’Huez, to tak naprawdę pakiet atrakcji, wśród których znajdziemy np. darmową jazdę nocną, wstęp na lodowiska, dwa podgrzewane baseny, a także do muzeów i ośrodka sportowego, w którym możemy zagrać choćby w squasha, badmintona czy piłkę nożną.

Kolejny duży ośrodek narciarski to Les 2 Alpes. Położony jest o jedną godzinę drogi z Grenoble. Oferuje 104 trasy o łącznej długości 225 kilometrów. Dzięki lodowcowi można tu jeździć na nartach przez cały rok, przez to mamy też gwarancję naturalnego śniegu. Tereny narciarskie rozciągają się od wysokości 1300 do 3600 m.

Można tę różnicę wysokości pokonać na nartach, bez konieczności korzystania z wyciągów. To, co wyróżnia Les 2 Alpes, to fakt, że łatwe trasy znajdziemy na wyższych terenach, dolne stacje wyciągów znajdują się na tym samym poziomie, co hotele i schroniska. Region słynie z ogromnej różnorodności tras, wiele atrakcji znajdą tu dla siebie miłośnicy freeride, którzy lubią zbaczać z utartych szlaków.

Stacja Val Thorens jest najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim w Europie. Znajduje się na wysokości 2 300 metrów i jest centralnym punktem obszaru o nazwie Trzy Doliny (Les Menuires), który łącznie ma aż 600 km tras narciarskich. Od połowy listopada do maja mamy tu gwarantowany śnieg.

Początkujący odnajdą się w Val Thorens z łatwością – służą im cztery darmowe wyciągi taśmowe, a do tego jest jeszcze osiem łatwych wyciągów, po których można jeździć ze zniżką 50-cioprocentową. Wielką tutejszą atrakcją jest snow park, który na powierzchni 90 tys. m kw. oferuje całą masę zjazdowych atrakcji, głównie dla miłośników freestyle’u.

Absolutną ciekawostką jest górska trasa rowerowa, która umożliwia zjazd na rowerze po śniegu – liczy ona 6 kilometrów, na tym odcinku pokonuje się różnicę wzniesień o wysokości 700 m. W Val Thorens znajdziemy też najdłuższy we Francji tor saneczkarski, a amatorzy jazdy autem mogą zapisać się na kurs jeżdżenia samochodem po lodzie.

Amatorzy tańca mogą się bawić w dyskotece na świeżym powietrzu, La Folie Douce, która od godziny 15:00 zaprasza na zabawę na wysokości 2 400 m.