4 godziny w Wiedniu

Autor tekstu: , Data publikacji:

Karlskirche

Nieopodal Majolicahaus, w parku Resselpark, tuż za sadzawką, w której mieści się rzeźba autorstwa Henry’ego Moore’a, trafimy na kolejny klejnot architektury – kościół św. Karola Boromeusza. Budowla ta jest wspaniałym przykładem architektury wiedeńskiego baroku i charakteryzuje się marmurowymi wieżami, jasnozieloną kopułą oraz klasycznym wejściem. W środku trzeba obejrzeć prześliczne freski na sklepieniu, które obecnie są odrestaurowywane. Aby lepiej im się przyjrzeć, zwiedzający mogą udać się specjalnie zainstalowaną windą na platformę 32 metry nad ziemią. Warto także udać się krętymi schodami na wysoką latarnię przy kościele, z której rozciąga się widok na Wiedeń.

Wstęp 6 euro. Czynne pon-sob 9–12.30, 13–18, nd 12–17.45; karlskirche.at

Kanał Dunajski

Dziesięciominutowy spacer przez park miejski zawiedzie nas do Kanału Dunajskiego, oddzielającego główną część miasta, zwaną Innere Stadt od dzielnicy Leopoldstadt, która tak naprawdę jest wyspą, ponieważ wody Dunaju otaczają ją ze wszystkich stron. W lecie za sprawą sprowadzanych tu co roku setek ton piasku, brzegi kanału zmieniają się sztuczne plaże, z tuzinami barów na kołach, a na okolicznych murach powstają ciekawe graffiti. W zimie nadal warto się tu wybrać na spacer, szczególnie w kierunku hotelu Sofitel. Jeśli mamy więcej wolnego czasu, możemy udać się stąd statkiem wycieczkowym do Bratysławy. Dotarcie do stolicy Słowacji zajmuje 75–90 min.

Hotel Sofitel

Przyglądając się po zmroku budynkowi hotelu Sofitel, projektu przez Jeana Nouvela, dostrzeżemy kolorowy sufit baru Le Loft na 18 piętrze. Ta instalacja autorstwa Pipilotti Rist to wydrukowane na płótnie zdjęcia jesiennych liści, które po podświetleniu tworzą nad barem ogromny, barwny baldachim. Z baru rozciągają się też wspaniałe widoki na miasto. Warto spróbować tu drinka o nazwie 18th Floor (19 euro), którego składniki to wódka Absolut, czarny bez, sok jabłkowy, cukier i cytryna.

Czynne codziennie od godz. 12 do 2. Praterstrasse 1; tel. +43 1906 160; sofitel.com