Na dalekim zachodzie, w Perth

Autor tekstu: , Data publikacji:

Nasz brytyjski korespondent Chris Pritchard opisuje, jak bogactwa naturalne doprowadziły do rozkwitu słonecznego Perth.

Pierwszy dzień mojej wizyty w stolicy Australii Zachodniej utwierdził mnie w przekonaniu, że Perth to naprawdę wyjątkowe miasto. Po dość produktywnym dniu spędzonym tu na rozmowach biznesowych, postanowiłem zadzwonić do znajomego, z którym umówiłem się na drinka na 18. piętrze wieżowca znajdujące go się przy St. Georges Terrace. Widok, który rozciąga się z tego miejsca dosłownie zapiera dech w piersiach – rzeka Swan, która majestatycznie wije się przez sam środek miasta, usiana jest dziesiątkami malowniczych jachtów, sunących żwawo po jej wodach.

Perth

Perth. Fot. Fotolia.pl

Moja poranna podróż z lotniska, oddalonego od centrum miasta o około pół godziny jazdy samochodem, minęła wyjątkowo szybko. Mijając kompleks rozrywkowy Burswood i stadion krykietowy, dotarłem do ulicy St Georges Terrace – głównej arterii miasta, znajdującej się tuż nad rzeką.

Tutejsza etykieta biznesowa jest dość luźna i toleruje zachowania, które gdzie indziej uznanoby za gafę. Wystarczy kilka minut rozmowy, by móc przejść na „ty” i zdjąć niewygodną marynarkę. Jedyne, czego się tu wymaga, to punktualność. Na szczęście przejrzysta siatka ulic Perth sprawia, że w mieście nie sposób się zgubić.

Hotele biznesowe, takie jak Hyatt Regency, Novotel i Pan Pacific, skupione są wzdłuż ulic Adelaide oraz St Georges. Spotkania często odbywają się w wysokich biurowcach, do których łatwo dotrzeć pieszo, ale bardziej leniwi biznesmeni mogą skorzystać z licznych taksówek czekających pod hotelami, wypożyczalni samochodów, lub darmowych autobusów kursujących po centrum.

Słoneczna stolica

Klimat Perth, często opisywany jest jako śródziemnomorski. W środku roku cechuje się wilgotnym powietrzem i umiarkowanymi temperaturami, sięgającymi kilkunastu stopni Celsjusza. Lata są suche i ciepłe – z temperaturami powyżej 20 stopni, choć zdarzają się dni, gdy kreska termometru przekracza 30ºC.

– Perth jest słoneczną stolicą regionu – mówi Stephanie Buckland, dyrektor ds. Turystyki w Australii Zachodniej. Mamy 19 piaszczystych plaż, a słońce świeci przez 3000 godzin w roku. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: sport, świetne jedzenie, kluby nocne i znakomite centra handlowe.