Piazza del Popolo
Wycieczkę warto zacząć od tego ogromnego placu, znajdującego się w centrum miasta. Przez całe wieki był on pierwszym widokiem, jakiego doświadczali ludzie przybywający tu z północy, przez główną bramę o nazwie Porta Flaminia. Znajdowała się ona w murach miasta, których pozostałości nadal są widoczne. Ten przestronny plac jest przeznaczony jedynie dla pieszych.
Co ciekawe, aż do połowy XIX wieku, odbywały się tu publiczne egzekucje. Warto przyjrzeć się ogromnemu obeliskowi, na którym wyryte są hieroglify. Pochodzi on prawdopodobnie z XIII wieku p.n.e., ma wysokość 24 metrów i jest jednym z najwyższych takich obiektów w mieście.
Sprowadzono go tu w 10 roku p.n.e., gdy Cesarstwo Rzymskie było w rozkwicie. Kościół po północnej stronie placu to Santa Maria del Popolo. Znajdują się tam dwa obrazy autorstwa Caravaggia.
MAXXI – Museo Nazionale delle Arti del XXI Secolo
Czas na skok ze starożytnego miasta do współczesnej metropolii. Muzeum Sztuki XXI wieku reprezentuje nowe pokolenie artystów, patrzących śmiało w przyszłość. Podróż tramwajem linii numer 2 z Via Flaminia do Piazza Apollodoro trwa tylko 15 minut. Muzeum otwarto w maju zeszłego roku, a zaprojektował je Zaha Hadid. Warta zobaczenia jest już sama konstrukcja budynku, choć zbiory są równie imponujące.
Muzeum stawia sobie za cel promocję ultranowoczesnej sztuki i architektury. Znajdziemy tu czasowe ekspozycje, ale także ekspozycje stałe, poczynając od dzieł włoskich i zagranicznych artystów, w tym Gilberta i George’a oraz Anisha Kapoor. Warto zobaczyć zabawną instalację zatytułowaną Mozzarella in Carrozza autorstwa włoskiego artysty Gino de Dominicisa.
Składa się ona ze starej karocy, w której znajduje się kulka sera mozzarella. Chodzi tu o grę słów, ponieważ mozzarella in carrozza to również nazwa popularnej kanapki składającej się z dwóch kromek smażonego chleba i sera.
Czynne we wtorki, środy, piątki oraz niedziele od 11:00 do 19:00, w czwartki i soboty od 11:00 do 22:00. Wstęp €11 (ok. 45 zł). 6 Via Guido Reni; Tel. +39 063 9967 350; fondazionemaxxi.it
Castel Sant’Angelo
Rzym to przede wszystkim bogata historia. Kolejny przystanek znajduje się o 15 minut drogi taksówką na zachód, nad brzegiem rzeki Tybr. Jest tu ogromna cylindryczna budowla z II wieku n.e., wybudowana jako mauzoleum cesarza Hadriana, która była również siedzibą wielu papieży, a obecnie znajduje się tu muzeum. Wejście od strony rzeki zabierze cię przez słabo oświetlony tunel pogrzebowy, gdzie widać nadal pozostałości podłogi mozaikowej sprzed prawie 2 tysięcy lat.
Po wejściu na górę odkryjemy freski z XIV wieku, malowidła i rzeźby zdobiące komnaty papieskie. Ze szczytu budynku można podziwiać panoramę miasta. Widać stąd także jeden z największych kościołów świata – Bazylikę Świętego Piotra.
50 Lungotevere Castello; Tel. +39 066 819 111; castelsantangelo. com
Il Tevere
Po przejściu przez most ze statuami, tuż przed zamkiem, warto skręcić w prawo i przejść się wysadzaną drzewami prostą alejką, która znajduje się nad Il Tevere – czyli Tybrem. To rzeka, do której wrzucono mitycznych założycieli Rzymu – Romusa i Romulusa, i z której wyłowiła ich wilczyca.
To trzecia co do długości rzeka Włoch, jej źródło znajduje się w Apeninach. Gdy dociera do Rzymu jest już na tyle szeroka, że mogą nią pływać duże łodzie, przez co w dawnych czasach była ona głównym szlakiem handlowym.
Za zakrętem znajduje się mała wysepka o nazwie Isola Tiberina. Warto poświęcić parę minut na jej zwiedzenie. Znajduje się tu chociażby Basilica di San Bartolomeo all’Isola, gdzie można zobaczyć artefakty z życia wielu katolickich męczenników.