Gadżety na każdą (nawet ekstremalną) podróż

Autor tekstu: , Data publikacji:

Nie każdy z nas udaje się na wyprawę do dżungli lub na biegun północny, ale nawet najkrótszy wypad za miasto lub wakacje na plaży mogą okazać się pułapką dla sprzętu z procesorem na pokładzie. Oto gadżety, które przetrwają każdą podróż.

Technologia nie jest już luksusem, lecz koniecznością. Wokół niej kręci się nasza praca, życie towarzyskie, a wspomnienia coraz częściej przechowujemy jedynie w wersji cyfrowej. Bez dostępu do internetowego kalendarza nierzadko zapominamy o własnych urodzinach, nie mówiąc o urodzinach bliskich i znajomych. Spójrzmy prawdzie w oczy – wpadliśmy w szpony technologii.

Ale wystarczy jedna podróż samolotem i nadgorliwy bagażowy, obchodzący się z naszą torbą (i znajdującym w niej laptopem) jak z workiem ziemniaków, by całą tę magię diabli wzięli. Dlatego w podróży potrzeba nam sprzętu, na którym można polegać. Gadżetów, na których uderzenie lub dwa – nie zrobią większego wrażenia.

Warto więc zainwestować w „podróżną” wersję niektórych ulubionych gadżetów. Komórka z kolorową, wodoodporną obudową może i nie wygląda elegancko, ale inaczej spojrzymy na nią, gdy mimo „kąpieli” w hotelowym basenie nadal będzie działać.

Na rynku jest wiele produktów, służących do ochrony sprzętu elektronicznego – od wodoodpornych pokrowców na tablety, po zestawy ratunkowe dla telefonu, gdy ten po wyłowieniu z morza nie daje oznak życia.Oto przewodnik po najlepszym i „najtwardszym” sprzęcie, który nigdy nie zawiedzie.

Solidny jak ciężarówka

telefon JCB Toughphone Pro-Smart TP909, £314; heavenlyandroid.co.uk

JCB Pro-Smart

Jeśli szukamy niezniszczalnego telefonu, warto zwrócić uwagę na sprzęt zaprojektowany przez firmę znaną głównie z produkcji wywrotek. Posiada on wzmocnioną, pyłoszczelną obudowę, wodoodporną do głębokości 1 metra. Sam telefon z Androidem na pokładzie nie jest szczytem osiągnięć technologii, ale to idealne rozwiązanie dla osób, które wybierają się w długą podróż i boją się, że ich drogocenny iPhone mógłby niechcący skończyć na dnie rzeki.

Wytrzyma wszystko?

aparat Olympus Tough TG-820, £233; argos.co.uk

OlympusTough

Parametry najbardziej wytrzymałego aparatu firmy Olympus są powalające. Wytrzyma on zanurzenie do 2 metrów temperaturę do –10 °C, upadek z wysokości dwóch metrów, uderzenie ciężarem o wadze do 100 kg. Obudowa pokryta jest powłoką z poliwęglanu, a ekran LCD jest odporny na zarysowania. Sam aparat także nie ma czego się wstydzić: matryca o rozdzielczości 12 megapikseli, pięciokrotny zoom optyczny i chowany obiektyw.

Na trudny teren

tablet Panasonic Android Toughpad FZ-A1, £775; go-rugged.com

Panasonic Toughpad

Urządzenie to (ekran 10,1 cala), wytrzyma upadek z 1,5 metra, jest odporne na kurz i wodę. Ma zaawansowane szyfrowanie sprzętowe, na wypadek, gdyby dostał się w niepowołane ręce. Firma Panasonic zapewnia, iż Toughpad idealnie nadaje się dla „mobilnych pracowników terenowych pracujących w trudnych warunkach”. Sprzęt posiada także gniazdo kart micro SD oraz porty micro USB oraz HDMI. Jest też odbiornik GPS, a opcjonalnie łączność 4G.