American Airlines wypowiada wojnę związkom zawodowym

Autor tekstu: , , Data publikacji:

Amerykańska linia lotnicza American Airlines składa do sądu upadłościowego wniosek o unieważnienie umów ze związkami zawodowymi. Cel: oszczędności i zmniejszenie zarobków personelu.

Jak pisze „USA Today”, American Airlines planuje w tym roku zredukować zatrudnienie o 13 tysięcy etatów i zmniejszenie zarobków pozostałego personelu. W zeszłym tygodniu AA rozpoczęły negocjacje ze związkami działającymi w linii, zrzeszającymi pilotów, personel pokładowy i naziemny. Według American Airlines roczne koszty pracy są wyższe niż w konkurencyjnych United Airlines i Delta Airlines.

Thomas W. Horton, szef American Airline, wysłał list do pracowników linii, tłumaczący potrzebę reorganizacji i konieczność cięcia kosztów. Jego zdaniem nie wprowadzenie oszczędności narazi firmę na potencjalne bankructwo lub konieczność jej sprzedaży konkurencji. Jednocześnie do sądu upadłościowego w Nowym Jorku wpłynął wniosek o rozwiązanie układów zbiorowych AA ze związkami zawodowymi. Ich unieważnienie pozwoliłoby zarządowi AA na wprowadzenie oszczędności bez aprobaty związków.

Mimo odbicia amerykańskiej gospodarki w trzecim kwartale zeszłego roku linie lotnicze są w ciężkiej sytuacji. Rosnąca cena baryłki ropy, która przekłada się na cenę paliwa lotniczego może sprawić, że planowane tegoroczne niewielkie zyski amerykańskich linii lotniczych mogą przerodzić się w stratę.