Chiny zbudują kolej w Afryce Wschodniej

Autor tekstu: , Data publikacji:

Chińska spółka China Communications Construction wybuduje trasę kolejową na wschodnim wybrzeżu Afryki. Trasa kolei rozpoczynać się będzie w kenijskim mieście Mombasa i pobiegnie przez Nairobi, Ugandę, Rwandę i Burundi z przystankiem końcowym w południowym Sudanie. Pierwszy odcinek kolei ma zostać oddany do użytku w 2018r.

Głównym wykonawcą projektu jest chińska spółka China Communications Construction. Zgodnie z projektem pierwsza stacja nowej linii kolejowej na wschodnim wybrzeżu Afryki będzie zlokalizowana w Mombasie położonej nad Oceanem Indyjskim w Kenii. Dalej kolej pojedzie do stolicy Kenii Nairobi. Kolejnymi przystankami na trasie pociągu mają być Uganda, Rwanda, Burundi. Ostatnim końcowym przystankiem kolei ma być Sudan południowy.

Nowy szlak kolejowy zastąpi wybudowaną ponad 100 lat temu podczas brytyjskich rządów kolonialnych kolej wąskotorową funkcjonującą obecnie w Kenii. Główny wykonawca projektu chińska spółka China Communications Construction przewiduje, że pierwszy odcinek od długości 380 mil zostanie oddany do użytku na początku 2018 roku. Chińska spółka poza wykonawstwem jest również głównym inwestorem projektu. Chińczycy sfinansują 90proc. inwestycji w wysokości około 3,8mlda dolarów.

Prace budowlane na trasie kolei mają wystartować w październiku br. Zgodnie ze specyfikacją techniczną projektu pociągi pasażerskie będą mogły rozwinąć maksymalną prędkość 120km/h. W przypadku składów towarowych maksymalna dopuszczalna prędkość wyniesie 80km/h.