Gdańsk pod lupą. Zestawienie najnowszych badań

Autor tekstu: , Data publikacji:

Wśród wielu pięknych polskich krajobrazów, morski z pewnością zalicza się do jednego z najbardziej urokliwych. Jeśli dodamy do tego miasto po brzegi wypełnione zabytkami, otrzymamy miejsce idealne na weekend. Sprawdźmy jednak, co o Gdańsku sądzą Polacy.

Walka o miejsce na podium

W lutym 2016 roku agencja badawcza Maison & Partners na zlecenie marki Premium Brand przeprowadziła badanie reputacji miast. Udział w nim wzięło ponad 1000 osób w wieku powyżej 18 lat. Zostały one poproszone o ocenę miast wojewódzkich w podanych kategoriach, następnie na podstawie udzielonych odpowiedzi miastom przyznano wskaźnik reputacji w skali 1-100. W finalnym zestawieniu umieszczono miejscowości, które uzyskały wynik powyżej 60 punktów. Jest ich 18 (województwa lubuskie i kujawsko-pomorskie są reprezentowane przez dwa miasta), a jak na ich tle wygląda Gdańsk?

Respondenci przyznawali swoje oceny pod kątem swojego zaufania do miasta, chęci polecenia go przyjaciołom, otoczki medialnej wokół miasta, jego zaangażowania społecznego i poziomu oferowanych warunków pracy. Okazuje się,że mieszkańcy Trójmiasta mogą mieć powody do dumy. Stolica województwa pomorskiego uplasowała się na drugim miejscu w klasyfikacji generalnej, ustępując wyłącznie Wrocławiowi! Gdańsk zebrał 73 punkty, wyprzedzający go Wrocław 75 punktów, a zamykający podium Poznań 72 punkty. Na dalszych miejscach znalazły się m.in. Kraków, Warszawa, Szczecin czy Toruń, a różnice punktowe pomiędzy tymi miastami były równie niewielkie.

Poza głównym, przygotowano jeszcze dwa rankingi: miast najchętniej polecanych i odwiedzanych. Tutaj również gdańszczanie mogą czuć się zadowoleni: ich miasto jest trzecim najchętniej rekomendowanym, a także szóstym najczęściej odwiedzanym miastem w Polsce. To bardzo dobry wynik, zwłaszcza, że respondenci częściej zachęcali do odwiedzin Gdańska niż np. Warszawy czy Poznania. Czytaj także: Wrocław – miasto o wzorowej reputacji.

screenshot_27

źródło: www.premiumbrand.com.pl/aktualnosci

Ślubne oblicze Gdańska

Powyższe statystyki mogą nastrajać mieszkańców Pomorza bardzo optymistycznie. A co o samym Gdańsku sądzą nowożeńcy? To postanowiła sprawdzić Grupa Portali Weselnych, już po raz trzeci organizując wiosną 2016 roku Ogólnopolskie Badanie Nowożeńców. Ankietowanymi były młode małżeństwa, które pobrały się w 2015 roku. Zadane im pytania dotyczyły preferencji w wyborze usługodawców, budżecie przeznaczonym na przygotowanie wymarzonej ceremonii czy otrzymanych prezentów.

Według trójmiejskich nowożeńców, na organizację przyjęcia weselnego wydają najczęściej do 40 tysięcy złotych. Są pary dysponujące większymi kwotami, do 60 tysięcy złotych, ale tych jest stosunkowo mało, to niecałe 10%. Co ciekawe, mniej wydaje się poza sezonem weselnym, czyli okresem czerwiec-wrzesień, a do najbardziej oszczędnych par należą właśnie mieszkańcy Pomorza – mówi Ewa Sztuczka z portalu fotograf-wesele.pl.

Chęć oszczędności nie wiąże się jednak z wyborem mniej atrakcyjnych ofert usługodawców. Jak wskazują badania, nowożeńcy są niezwykle zadowoleni zarówno z podjętej decyzji o zawarciu związku małżeńskiego, ale też np. ze zdjęć wykonanych na ich weselu, czy umilającej zabawie muzyki. Choć koszt wynajęcia dobrego fotografa czy zespołu w Gdańsku może wahać się od 2 do nawet 4 tysięcy złotych, pary młode wolą szukać oszczędności gdzie indziej.

Gdańsk i morskie krajobrazy są również popularnym wyborem na plenerowe sesje zdjęciowe, a nawet krajowe podróże poślubne. Więcej ślubnych ciekawostek przedstawia poniższa grafika.

infografika-12-faktow

 

 

Dyskusja

Co myślisz o artykule?

Business Traveller

Dołącz do dyskusji