Lotnisko we Wrocławiu z rekordami na 12-lecie

Autor tekstu: , Data publikacji:

11 marca 2024 roku minęło 12 lat od operacyjnego otwarcia nowego terminalu Portu Lotniczego Wrocław. W tym czasie lotnisko obsłużyło 30 milionów pasażerów, a historyczna podróżna numer 30 000 000 skorzystała z terminalu po przylocie z Warszawy w środę, 13 marca.

Historia zatoczyła koło. Lot z Wrocławia do Warszawy 11 marca 2012 roku był pierwszym rejsem obsłużonym przez wrocławskie lotnisko po otwarciu operacyjnym nowego terminalu. Przez 12 lat obiekt pozwolił obsłużyć stale rosnącą liczbę zarówno operacji lotniczych, jak i podróżnych, a historyczny 30-milionowy pasażer przyleciał ze stolicy do Wrocławia 3 marca o 11:30 na pokładzie połączenia LO3853 PLL LOT.

– Dwanaście lat temu terminal otwarto z wielkimi nadziejami i marzeniami. Nowoczesny obiekt przez ten czas stał się oknem na świat nie tylko dla mieszkańców Wrocławia i Dolnego Śląska, ale także dla podróżnych z całego kraju, którzy chętnie korzystają z oferty naszych połączeń. Jesteśmy wdzięczni za zaufanie, jakim darzą nas pasażerowie i każdego dnia staramy się zapewniać najwyższy poziom usług i komfort latania. Wierzę, że zeszły rok, zakończony z rekordową liczbą pasażerów, był zapowiedzią kolejnych lat dalszego rozwoju lotniska i niezapomnianych podróży naszych pasażerów – mówi Cezary Pacamaj, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Wrocław.

Na Panią Sharon Lowe z Toronto czekała specjalna niespodzianka. Wyjątkowa pasażerka otrzymała od portu voucher dla siebie i osoby towarzyszącej na skorzystanie z Executive Lounge, czyli stylowo urządzonego salonu będącego miejscem do relaksu przed podróżą. Ponadto członkowie zarządu Portu Lotniczego Wrocław wręczyli Pani Sharon zestaw upominków lotniska oraz PLL LOT. Znalazł się również czas na wspólne zdjęcia z załogą, zarządem portu i uczczenie historycznej chwili.

Otwarcie nowego terminalu było kamieniem milowym dla rozwoju wrocławskiego lotniska. Ukończony po 29 miesiącach budowy obiekt sprawił, że port stał się jednym z najnowocześniejszych w kraju i z każdym rokiem podnosił jakość usług oraz rozszerzał wachlarz oferty.

– Pierwsze połączenia międzynarodowe z Wrocławia uruchomiono ponad 30 lat temu, a w ostatniej dekadzie dzięki nowemu terminalowi liczba lotów ze stolicy Dolnego Śląska rosła szczególnie dynamicznie. W ubiegłym roku pasażerowie mogli korzystać z połączeń z 30 krajami, a w ofercie portu pojawiły się nowe kierunki takie jak Maroko, Zjednoczone Emiraty Arabskie czy rejsy do Kenii, realizowane przez przewoźników czarterowych. Wraz z początkiem kwietnia w rozkładzie pojawi się wyczekiwana Finlandia. Wracają także połączenia sezonowe i loty do Danii czy Norwegii – mówi Karol Przywara, Prezes Zarządu Portu Lotniczego Wrocław

Pod względem designu i komfortu wrocławski terminal można porównywać do najpopularniejszych lotnisk w Europie. Intuicyjność poruszania się i wysoki poziom obsługi docenili pasażerowie, którzy według rankingu portalu fly4free oceniają port najlepiej w kraju. Lotnisko stoi także u progu bardzo istotnych dla rozwoju zmian infrastrukturalnych. Oprócz powstającego na terenie lotniska hotelu, niebawem ruszą także prace nad rozbudową strefy operacyjnej portu, a w kolejnym kroku także terminalu. Łączna wartość inwestycji to 350 milionów złotych.

– Nasz plan inwestycyjny dotyczy zarówno powstania nowych elementów infrastruktury, jak i dopasowania obecnych obiektów do nadchodzących zmian. Największa w polskim lotnictwie rozbudowa strefy operacyjnej obejmie m.in. powstanie nowej drogi kołowania równoległej do pasa startowego, płyty postojowej dla samolotów oraz budowę płaszczyzny do odladzania maszyn. To pozwoli zwiększyć przepustowość portu i ograniczyć do minimum ryzyko zmian w rozkładzie lotów. W kolejnych latach o pięć nowych modułów rozbudowany zostanie także terminal, a wszystkie te inwestycje pozwolą obsługiwać nawet 10 milionów pasażerów rocznie – mówi Przemysław Myszakowski, Wiceprezes Zarządu Portu Lotniczego Wrocław.

Ubiegły rok był najlepszym w historii wrocławskiego lotniska. Port obsłużył blisko 4 miliony pasażerów i o 16% przebił rekord sprzed pandemii. 2024 rok może być jeszcze lepszy. W dwóch pierwszych miesiącach Port Lotniczy Wrocław poprawił styczniowy i lutowy rezultat sprzed roku. Przy utrzymaniu obecnej tendencji port poprawi zeszłoroczny wynik i może zbliżyć się do bariery 4,5 miliona podróżnych.