1 Google Project Glass
Cena: nieznana
Premiera: Prawdopodobnie w 2013 roku
Wyszukiwarka Google zrewolucjonizowała internet. Gigant z Mountain View przełamał też monopol Apple na produkcję smartfonów, wyprodukował bezzałogowy samochód i udostępnił fotograficzne plany miast całego świata. Jednak najciekawszym projektem (choć nadal w fazie rozwoju) jest tzw. Project Glass. Na pierwszy rzut oka urządzenie nie różni się od zwykłych okularów. To jednak tylko pozory, ponieważ ich użytkownik ma dostęp do ogromnej ilości danych, które są wyświetlane przed jego oczami. Urządzenie ma też funkcję rozpoznawania głosu. Jeśli więc chcemy dojechać na lotnisko, wystarczy zapytać o to nasze okulary, by na ich wyświetlaczu pojawiły się Mapy Google ze wskazówkami dojazdu.
2 Samsung WB850F
Cena: ok. 1100 złotych
comet.co.uk
Fotografia cyfrowa, dzięki której celuloidowe klisze odeszły do lamusa, była prawdziwym wydarzeniem. Jednakże ta technologia ma wadę – pobieranie zdjęć (zazwyczaj o sporych rozmiarach) jest czasochłonne. Nowa seria aparatów kieszonkowych firmy Samsung, na czele z najlepszym w swojej klasie modelem WB850f, rozwiązuje ten problem. WB850f łączy się z internetem przez wi-fi, dzięki czemu możemy automatycznie przesyłać zdjęcia do „chmury” lub od razu wrzucać je na portale społecznościowe. Aparat posiada wszystkie niezbędne funkcje, oraz 16-megapikselową matrycę i 21-krotny zoom optyczny.
3 Nokia Lumia 920 z funkcją NFC
Cena: zależna od operatora i abonamentu
Premiera: listopad 2012 roku
nokia.com
Koncepcja płacenia za pomocą smartfona nie jest nowa, ale teraz projekt ten stał się faktem. Wiele telefonów najnowszej generacji ma funkcję komunikacji bliskiego zasięgu (NFC). Komórka komunikuje się więc z czytnikami w sklepach, a odpowiednia kwota pobierana jest z naszego rachunku bankowego. Najnowsza Nokia Lumia oparta na systemie Windows Phone jest jednym z najlepszych urządzeń tego typu.
4 Word Lens
Cena: Do ściągnięcia za darmo, ok. 17 zł za pakiet dla danego języka (hiszpański, francuski, włoski)
Apple App Store, Google Play (Android)
Dzięki aplikacji Word Lens wystarczy skierować smartfona na jakikolwiek tekst, by odczytać jego tłumaczenie. Choć aplikacja czasami zawiesza się, a niektóre tłumaczenia są niezbyt dokładne, to z pewnością okaże się przydatna. Obecnie Word Lens obsługuje jedynie języki hiszpański, francuski i włoski, ale niebawem mają pojawić się kolejne. Już wkrótce nawet podróż do Japonii będzie dużo mniej stresująca.
5 Apple Maps
Cena: za darmo
Urządzenia z systemem Apple iOS 6
Nowa aplikacja z mapami firmy Apple miała dość trudny start, po tym jak jej użytkownicy zauważyli, iż mapy są niedokładne, a niektóre nazwy – przestarzałe. Jednakże prawdziwym atutem aplikacji jest tzw. funkcja „przelotu”. Apple udało się odwzorować w szczegółach centra dużych miast, po których możemy podróżować wirtualnie tak, jakbyśmy lecieli helikopterem. Poziom szczegółowości powala – mijając wieżowce można nawet zajrzeć do niektórych okien.
6 Cybertecture Mirror
Cena: ok. 20 000 złotych
tech2o.co.uk
Kto nie zna bajki o Królewnie Śnieżce, w której ważnym rekwizytem było magiczne zwierciadło? Teraz każdy może mieć taki gadżet w domu. Lustro Cybertecture Mirror nie powie, kto jest najpiękniejszy w świecie, ale za to wyświetli e-maile, poda prognozę pogody, a jeśli skonfiguryjemy go z wagą łazienkową przekaże, iż znów przytyliśmy.
7 Lodówka LG Smart
Cena: nieznana
Premiera: 2012/2013
Ludzie od dawna pragnęli, by roboty wykonywały za nich najcięższe prace. Inteligentna lodówka firmy LG sięgnęła w tym zakresie niemal ideału. Za pomocą smartfona lub panelu LCD na lodówce konsumenci mogą sprawdzić, jakie produkty znajdują się wewnątrz, gdzie są zlokalizowane i kiedy upływa termin ich ważności. Szukasz przepisu? Wystarczy wyszukać go na wyświetlaczu, a gdy zdecydujesz, co chcesz przygotować, lodówka przekaże tę informację piecowi, aby zaczął się już nagrzewać.
8 Drukarka Cubify 3D
Cena: około 4 000 złotych
cubify.com
Trójwymiarowy druk do niedawna wydawał się koncepcją rodem z filmów science fiction, ale teraz każdy może już kupić drukarkę 3D. Do ideału trochę jej brakuje, ale stworzone przez nią przedmioty potrafią zadziwić swoją złożonością. Obiekt, który chcemy wydrukować zostaje zeskanowany za pomocą lasera i przesłany do drukarki, która „drukuje” go w trzech wymiarach w specjalnej żywicy. Urządzenie jest dokładne i potrafi tworzyć kształty, które trudno osiągnąć innymi metodami. Na stronie bit.ly/QZQTZC można zobaczyć bardziej zaawansowany model, który potrafi tworzyć większe przedmioty z ruchomymi częściami (jeszcze niedostępny w sprzedaży).