Sklepy bezcłowe na Okęciu dla lądujących w Warszawie

Autor tekstu: , Data publikacji:

Dyrekcja warszawskiego lotniska im. Fryderyka Chopina zmieniła na korzyść podróżnych Regulamin funkcjonowania Wolnych Obszarów Celnych na terenie portu. Od 1 lutego każdy podróżny przylatujący do Warszawy ze Strefy Schengen ma prawo dokonać zakupów w tzw. strefie bezcłowej warszawskiego Okęcia.

Zmiana Regulaminu funkcjonowania Wolnych Obszarów Celnych w warszawskim porcie lotniczym im. Fryderyka Chopina uprawnia wszystkich podróżnych przylatujących do Warszawy ze Strefy Schengen do dokonania zakupów w strefie bezcłowej. Warunkiem uprawniającym do skorzystania ze zmienionych przepisów jest okazanie podczas zakupów karty pokładowej lub biletu lotniczego z wyszczególnionymi danymi takimi jak imię i nazwisko pasażera, datę przelotu, nr karty pokładowej, nr rejsu i trasy przelotu. W związku ze zmianą regulaminu sklepy w WOC przygotowały już promocje stworzone z myślą o pasażerach lądujących. Jednym z pierwszych punktów handlowych wprowadzających rabaty jest sklep Aelia, który przygotował 10proc. zniżkę na wybrane produkty dla podróżnych lądujących w Warszawie-informuje portal pasażer.com.

Wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu stref wolnocłowych stało się możliwe dzięki informacji o możliwości sprzedaży towarów nieobjętych cłem podróżnym lądującym w Warszawie przekazanej władzom portu przez Ministerstwo Finansów.

-Proces zmiany przepisów trwał niecałe dwa miesiące. Tak szybkie i sprawne wprowadzenie tego udogodnienia dla pasażerów było możliwe dzięki wsparciu i pomocy ze strony Ministerstwa Finansów, Izby Celnej i Urzędu Celnego – powiedział Michał Kaczmarzyk, dyrektor Lotniska Chopina w Warszawie.

Strefa wolnocłowa została uruchomiona na Lotnisku Chopina w październiku 1992r. umożliwiając pasażerom opuszczającym Polskę zakup towarów nieobjętych cłem. Warszawski port lotniczy jest pierwszym lotniskiem w Polsce oferującym zakup towarów w strefach WOC podróżnym przybywającym do Polski.