Qantas wykorzystają nowatorskie rozwiązanie Airbusa – Electronic Flight Bag

Autor tekstu: , Data publikacji:

Linie lotnicze Qantas jako pierwsze zastosują w kokpicie aplikacje „FlySmart with Airbus” w wersji na iPada. Aplikacje te będące częścią portfolio „Electronic Flight Bag” będą wykorzystywane przez wszystkich pilotów tego przewoźnika, zasiadających za sterami samolotów Airbusa.

Airbus ogłosił wprowadzenie do użytku aplikacji obliczeniowych Electronic Flight Bag na iPada podczas Targów Lotniczych w Farnborough w lipcu br a linie Qantas ściśle współpracowały z Airbusem od początku projektu. Piloci linii Qantas wzięli udział w testowaniu aplikacji Airbusa, pracując z inżynierami Airbusa pomagali im określić najlepsze aplikacje EFB w wersji na iPada do wykorzystania przez pilotów.

Aplikacje EFB na iPada zostaną wkrótce dostarczone liniom Qantas oraz rosnącej liczbie klientów na świecie, którzy wybrali to rozwiązanie. Piloci na świecie będą wkrótce mogli szukać informacji w podręcznikach i instrukcjach obsługi Airbusa na lekkim, przenośnym urządzeniu. Za pomocą aplikacji „FlySmart with Airbus” na iPada piloci będą mogli wykonywać obliczenia osiągów samolotu, dzięki czemu uzyskają precyzyjne wyniki i będą mogli optymalizować pilotaż samolotu na każdym pasie startowym w ramach istniejącej siatki połączeń.

Szef ds. technicznych w liniach Qantas, kapitan David Oliver, powiedział: „Cieszymy się, że możemy pracować z Airbusem nad tym innowacyjnym rozwiązaniem, które spowoduje szerokie zastosowanie iPadów, wśród naszych pilotów w najbliższych miesiącach. Qantas jest zdecydowanym zwolennikiem nowych technologii, które redukują pracę i dokumenty papierowe w kokpicie oraz pozwalają pilotom na lepszy dostęp do informacji, a najnowsze aplikacje EFB na iPada całkowicie spełniają nasze oczekiwania w tym zakresie.”

Firma Airbus, która 15 lat temu była pionierem wprowadzając aplikacje EFB w celu eliminacji dokumentacji papierowej w kokpicie, ponownie osiągnęła technologiczny postęp, tym razem  przenosząc zawartość EFB na Ipada, najbardziej wszechstronne, przenośnie urządzenie.