Rozpoczęto przebudowę lotniska w Szymanach

Autor tekstu: , Data publikacji:

W szczytnieńskich Szymanach na bazie nieużywanego obecnie lotniska wojskowego powstanie nowy cywilny port lotniczy. W ostatnich dniach na terenie portu rozpoczęły się prace porządkowe będące pierwszym etapem przystosowania lotniska do potrzeb lotnictwa cywilnego.

W ostatnich dniach na terenie nieużywanego lotniska wojskowego w Szymanach rozpoczęła się wycinka drzew i krzewów. Proces karczowania zieleni jest niezbędny do przeprowadzenia prac budowlanych takich jak przedłużenie pasa startowego, budowy terminala, ogrodzenia czy budynków infrastruktury nowego lotniska. Cywilne lotnisko w Szymanach ma zostać oddane do użytku najpóźniej w drugiej połowie 2015r. – poinformował portal turystyka.wp.pl

Inicjatorem przebudowy lotniska w Szymanach jest spółka samorządowa Warmia i Mazury. Zgodnie z założeniami przyjętymi przez spółkę w planie rewitalizacji lotniska ruch pasażerski w szczytnieńskim porcie oscylował będzie w granicach 57tyś. pasażerów rocznie. Jednocześnie samorząd szacuje, że w ciągu pierwszych 20 lat od uruchomienia lotniska ruch ten ma wzrosnąć do 731tyś. podróżnych w skali roku. W pierwszym roku działalności port obsłuży około 5,6tyś. samolotów pasażerskich, a w pierwszym dwudziestoleciu działalności liczba ta ma wzrosnąć do 17tyś. w stosunku rocznym.

-Wycinane są drzewa i krzewy na terenie planowanego lotniska w miejscu, gdzie budowane będzie ogrodzenie portu, a także na wydłużeniu drogi startowej. Drzewa to samosiejki, które rozrosły się podczas ostatnich lat nieużytkowania lotniska. Wokół ogrodzenia musi powstać strefa ochronna o szerokości 10 metrów. Będzie ona służyła, jako droga dla osób patrolujących teren. Wycinka drzew poprzedza właściwe prace budowlane na lotnisku. Na początku marca rozstrzygnięty zostanie przetarg na budowę terminalu pasażerskiego. Wkrótce ogłoszony zostanie także przetarg na budowę ogrodzenia i lotniskowej strażnicy straży pożarnej – powiedział Leszek Krawczyk, prezes spółki Warmia i Mazury.

Całkowity koszt rewitalizacji lotniska w Szymanach ma kosztować około 200mln złotych, z czego maksymalne dofinansowanie projektu ze środków unijnych, jakie może otrzymać spółka Warmia i Mazury wynosi do 76proc. kwoty realizowanej inwestycji. Warunkiem otrzymania pieniędzy z funduszy unijnych jest oddanie lotniska do użytku do końca 2015r.

Przypomnijmy, że lotnisko w Szymanach to prawdopodobne miejsce przerzutu więźniów z Al Kaidy – na lotnisku wielokrotnie lądowały w przeszłości samoloty należące do CIA. W grudniu przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu rozpocznie się proces, jaki dwaj więźniowie wytoczyli państwu polskiemu, zarzucając mu bezprawne uwięzienie.