“Emergency beds” w sieci a&o

Autor tekstu: , Data publikacji:

Osłony z pleksiglasu, tak jak tutaj w a&o Düsseldorf, stanowią część środków zapobiegawczych wdrażanych we wszystkich hostelach Berlin Budget Group, mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa gości i pracowników. W ramach projektu „łóżka awaryjne” a&o zapewnia noclegi wybranym grupom zawodowym po znacznie zredukowanych cenach.

Berlin – 18 tysięcy noclegów – to wstępny wynik projektu „Łóżka awaryjne”, wdrożonego przez berlińską grupę niskobudżetowych hosteli a&o na terenie Niemiec. Największa sieć hosteli w Europie dzięki wprowadzeniu specjalnych stawek za noclegi, wspiera gości szczególnie dotkniętych kryzysową sytuacją związaną z pandemią koronawirusa: pracowników policji, służb zdrowia, ambasad, administracji, organizacji pomocowych itp. a&o oferuje pokoje jedno- i dwuosobowe za stałą cenę 25 euro za noc. Wprowadza także inne zniżki, między innymi za opłaty parkingowe.

„18 tysięcy noclegów to ułamek, w porównaniu do zwykłego obłożenia o tej porze roku, jednak to ważny i pozytywny sygnał pod wieloma względami” mówi Oliver Winter, założyciel i dyrektor generalny a&o „ten projekt pokazuje kreatywność i zaangażowanie naszego zespołu – cechy pożądane przez firmy w tak trudnych czasach. Projekt podkreśla także znaczenie naszej branży – nawet jeśli jest ona zasadniczo zmuszona do pozostania w bezruchu …”.

90-procentowy spadek

Od początku wprowadzonej w Niemczech izolacji (około miesiąca temu) i zamknięcia obiektów noclegowych, a&o zanotowało spadek liczby udzielonych noclegów nawet o 90% w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Z oferty „łóżek awaryjnych” i znaczącej obniżki cen pokoi mogą korzystać pracownicy firm budowlanych, straży pożarnej i innych instytucji pomocowych. Projekt jest wsparciem także dla schronisk dla kobiet i schronisk dla bezdomnych. Pokoje mogą być wykorzystywane jako alternatywne biura dla firm. Jednak „nie jest to substytut” dotychczasowej działalności hostelu, ale „przynajmniej praktyczny sposób działania i rozsądny kompromis”, który został wypracowany przez sieć a&o, co jest „niezwykle motywujące w tych ekstremalnie trudnych czasach”.

Hostele a&o

Sieć hosteli a&o została założona w 2000 r. przez Olivera Wintera. Grupa a&o obecnie prowadzi 39 obiektów w 23 miastach i 8 krajach europejskich. W pierwszej połowie 2020 r. planowane są otwarcia nowych obiektów w Kopenhadze i Budapeszcie. Obiekty a&o odwiedzają bardzo zróżnicowane grupy turystów: zarówno rodziny z dziećmi i wycieczki szkolne, jak i podróżni grupowi i solo. W strukturze gości wzrasta także liczba osób podróżujących służbowo oraz seniorów. a&o rośnie w tempie ponad 15% rocznie, będąc tym samym największą grupą hostelową w Europie. W 2019 r. we wszystkich obiektach było łącznie około 28 500 łóżek i udzielono około 5 milionów noclegów. Firma zanotowała obrót na poziomie około 165 milionów euro (2019). Od 2017 r. właścicielem spółki a&o jest amerykański inwestor TPG Real Estate. W 2020 roku a&o świętuje swoje 20 urodziny. Firma nadal prowadzona jest przez jej założycieli.