Polacy coraz bardziej lubią portugalską Maderę

Autor tekstu: , Data publikacji:

W 2023  r. Maderę odwiedziło ponad dwa miliony turystów, w tym ponad 115 tysięcy gości z Polski. Polska osiągnęła ponad 34% wzrost względem 2022 r. i znajduje się obecnie w czołówce rynków źródłowych.

Madera odnotowuje bardzo dobre wyniki w turystyce przyjazdowej. Według danych przekazanych przez Regionalny Urząd Statystyczny Madery (DREM), w 2023 roku wyspę odwiedziło ponad 2,3 miliona turystów (+ 17% rdr).

W 2023 roku Maderę odwiedziła rekordowa liczba turystów z Polski – aż 115 240 osób. Wynik ten jest o 34 proc. więcej niż rok temu oraz o 131% więcej niż w przedpandemicznym 2019 roku. Polacy zajęli 4 miejsce wśród zagranicznych rynków źródłowych (zaraz po obywatelach Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji) i stanowili 6,4% zagranicznych turystów.

Bezpośrednie połączenia z Polski na Maderę oferuje WizzAir z Warszawy oraz Katowic oraz EnterAir czarterując samoloty dla wiodących biur podróży. Lot trwa ok. 5 godzin. Atlantycka wyspa dzięki dobrej pogodzie i łagodnemu klimatowi, zachwyca podróżników przez cały rok. Unikatowy w skali Europy las laurowy, rzeźba terenu, baseny wulkaniczne czy ponad 2000 km szlaków turystycznych oferują idealne warunki dla miłośników przyrody oraz entuzjastów aktywnego wypoczynku. Na Maderze można uprawiać kolarstwo górskie, wspinaczkę, nurkowanie, surfing, a także kanioning.  Wyspa to jeden wielki kwitnący ogród z wieloma egzotycznymi roślinami i owocami. Gastronomia charakteryzuje się różnorodnymi specjałami kulinarnymi, świeżymi produktami i winem o międzynarodowej renomie.  Madera zaprasza również gości do wzięcia udziału w bogatej ofercie kulturalnej, m.in. w Karnawale z paradą rodem z Rio de Janeiro, Festiwalu Kwiatów lub Nowym Roku z największym na świecie pokazem sztucznych ogni.

Madera jest doceniania również na arenie międzynarodowej, otrzymując liczne krajowe i międzynarodowe nagrody i wyróżnienia dzięki swojemu bogatemu dziedzictwu przyrodniczemu i turystycznemu. Wyspa już po raz dziewiąty z rzędu została wybrana „Najlepszą wyspiarską destynacją na świecie” podczas ostatniej edycji World Travel Awards w 2023. Madera dostaje też wiele nagród i wyróżnień w zakresie turystyki zrównoważonej, a także kultury, tradycji i golfu.