Nocnym pociągiem w austriackie Alpy

Autor tekstu: , Data publikacji:

Wygodna, nocna podróż pociągiem ze stolicy do Salzburga, a tam można już wybierać, jaki kurort austriackich Alp chcemy odwiedzić. Nasz wybór padł na wyjątkową dolinę Gastein.

Co roku rzesze polskich narciarzy wybierają austriackie Alpy na kierunek swoich narciarskich wojaży. Z reguły wybieramy samochód, licząc się z tym, że po 12-godzinnej podróży będziemy nieco wymięci. Ci z zasobniejszym portfelem mogą polecieć samolotem, ale ma o swoje poważne minusy – przede wszystkim koszt biletu (który rośnie znacznie, gdy zabieramy własny sprzęt) oraz pogoda na alpejskich lotniskach (jak choćby w Innsbrucku, gdzie samoloty często przekierowywane są na lotnisko w Monachium).

Od poprzedniego sezonu polscy miłośnicy zimy w Aplach mogą skorzystać z nocnego połączenia z Warszawy do Monachium pociągiem Chopin, który zestawia PKP Intercity. Pociąg wyjeżdża z Warszawy o g. 20, by o 8.30 rano dojechać do Salzburga. Stąd możemy przesiąść się w regionalne pociągi w zasadzie każdego możliwego kurortu zimowego w austriackich Alpach.
Do wyboru mamy wagon sypialny lub wagon z kuszetkami. Nasza rekomendacja to zdecydowanie wybór wagonu sypialnego, w dwóch wersjach – 2 lub 3-miejscowej. Odpowiednio wcześnie kupiony promocyjny bilet będzie kosztował nie więcej niż ok 95 euro w jedną stronę (kuszetki kosztują około 30 euro mniej), a w przedziale trzyosobowym bez problemu pomieścimy się z dużymi bagażami oraz sprzętem narciarskim.

Bardzo wymagający mogą wybrać przedział sypialny Deluxe, w którym mamy także toaletę i prysznic (!). Taka przyjemność to jednak kolejne ok. 120 euro do ceny biletu. W ramach przejazdu dostajemy opiekę polskiego konduktora WARS-u oraz pakiet śniadaniowy w cenie (kanapka, sok, woda, kawa, herbata). W przedziale możemy liczyć na dość wygodne łóżka, umywalkę z ciepłą i zimną wodą.

W dolinie Gastein

Salzburg to idealne miasto wypadowe do w zasadzie wszych regionów Alp austriackich – możemy przesiąść się rankiem w pociągi w kierunku Innsbrucka a przede wszystkim mamy do dyspozycji wiele połączeń do ośrodków narciarskich w Ziemi Salzburskiej, do większości których dotrzemy w nie dłużej niż półtorej godziny i to nierzadko pod sam stok narciarski!

Nasz wybór padł na znaną dolinę Gastein. Głównym jej kurortem jest poprzecinane opadającymi wodospadami Bad Gastein. To kameralne miasteczko, w którym żyje nieco ponad 5 tysięcy osób, leży na wysokości 1000 m.n.p.m., na obrzeżach Parku Narodowego Wysokich Taurów.
Swoją sławę ta alpejska dolina zawdzięcza przyrodzie, a konkretnie radonowi. Ten Szlachetny i lekko radioaktywny gaz potrafi zdziałać cuda. Rozcieńczony w wodzie termalnej z głębokich źródeł i sztolni pozytywnie wpływa na nasz układ immunologiczny. O właściwościach radonowych źródeł w dolinie Gastein mówiło się już w Średniowieczu.

Fot: Gasteinertal Tourismus GmbH, Christoph

Bywali tutaj Habsburgowie, cesarz Franciszek Józef, kanclerz Otto von Bismarck i szach Iranu Mohammad Reza Pahlavi. Wyjątkowe hotele będące świadkami minionych epok, dziś są prawdziwymi zabytkami architektury – jak choćby klasycystyczny Grand Park Hotel w Bad Hofgastein czy olbrzymi, 10-piętrowy Grand Hotel de l’Europe w Bad Gastein. Warto wspomnieć, że tutejsze wody pod kątem zawartości zbadała i ową zawartość potwierdziła sama Maria Skłodowska-Curie. Zresztą, polskich akcentów jest tutaj znacznie więcej – lubił tu bywać Krzysztof Kieślowski, a współcześnie pracuje tutaj wielu Polaków, jak choćby DJ i obsługa najbardziej znanego nocnego klubu Silver Bullet!

Jeśli chodzi o zakwaterowanie, wybór w dolinie jest ogromny – od prywatnych mieszkań i apartamentów po historyczne hotele w centrum miasta jak choćby Grand Hotel Staubinger. Nasz wybór padł na kameralny, trzygwiazdkowy hotel Stubnerhof, znajdujący się u wlotu do cichej doliny Kötschachtal, w którym mamy do dyspozycji kilkadziesiąt przytulnych pokoi. Hotelowa kuchnia serwuje dania austriackie oraz czeskie (!). Tuż obok hotelu znajduje się przystanek skibusu.

Hotel Stubnerhof w Bad Gastein

Jego współwłaścicielem jest Czech Jan Herget, który od ponad dwudziestu lat jest związany z branżą travel – prowadzi także Beachklub Ládví i Kayak Beach Bar w Pradze, łącząc swoją pasję do hotelarstwa z aktywnym stylem życia. Jan, który w swojej karierze kierował także agencją Czech Tourism, jest jednak przede wszystkim doskonałym narciarzem, skitourowcem i przewodnikiem narciarskim.

Jan Herget z żoną w dolinie Gastein

Ponad 200 kilometrów tras

Gasteinertal to jeden z najciekawszych regionów narciarskich Ziemi Salburskiej.  Już w 1958 roku w odbywały się tutaj w Mistrzostwa Świata w narciarstwie alpejskim. Główne ośrodki to Dorfgastein, Bad Hofgastein/Bad Gastein i Sport Gastein. W sumie oferują one grubo ponad 200 kilometrów tras narciarskich o różnej trudności. Największy z nich to teren połączonych ośrodków w Bad Gastein i Bad Hofgastein, ulokowanych na wysokości od 900 m n.p.m. aż do 2300 (szczytu Hohe Scharte). To właśnie stąd możemy zjechać w dół przepiękną, jedną z najdłuższych w Alpach trasą do samego Bad Hofgastein. Oba ośrodki łączy dolina Angertal. Najbardziej słoneczne partie tras narciarskich otaczają z kolei szczyt Stubnerkogel (2251 m n.p.m.), górujący nad Bad Gastein.

Do pozostałych dwóch ośrodków w dolinie Gastein dojedziemy skibusem. Dorfgastein oferuje nieco łatwiejsze trasy i jest bardziej skrojone pod wypoczynek stricte rodzinny.  Skipass zrzeszenia SKI AMADE obejmuje wszystkie ośrodki w dolinie Gastein, ale nie tylko – możemy z niego korzystać we wszystkich ośrodkach Ziemi Salzburskiej!
Rajem dla doświadczonych narciarzy jest z kolei najwyżej położony ośrodek w doinie Gastein, czyli Sport Gastein. Dolna stacja znajduje się na wysokości 1590 m, a górna – na szczycie Kreuzkogel – aż na 2686 m n.p.m. To właśnie tutaj se- zon trwa najdłużej i możemy korzystać z wyciągów aż do pierwszego majowego weekendu. Szczególnie polecamy dolne, czarne trasy – mało tutaj ludzi oraz armatek śnieżnych – jeździ się więc głównie po naturalnym śniegu!

Radioaktywne apres-ski

Dolina Gastein jest słynna ze źródeł termalnych, z której korzystają lokalne hotele oraz termy miejskie. Maja temperaturę od 44 do 47 stopni. Głównymi ośrodkami termalnymi w okolicy są dziś jednak Felsentherme w Bad Gastein (ba- seny termalne, sauny, gabinety masażu i kosmetyczne), Alpentherme w Bad Hofgastein oraz Gasteiner Heilstollen, czyli pokopalniane sztolnie, wydrążone w jednej z pobliskich gór. Warto się tam wybrać na inhalacje i jednocześnie wyobrazić sobie, jak kiedyś – nie wiedząc jeszcze o właściwościach zdrowotnych radonu, wypełniającym sztolnie – wydobywano tutaj złoto.

Gasteiner Heilstollen, steinbauer-photography.com

W sezonie zimowym odbywa się także tutaj Art on Snow Gastein – festiwal sztuki, przedstawianej na śniegu oraz ze śniegu i lodu, gości festiwal muzyki techno, a od wczesnej wiosny – Festiwal Jogi w górach.

Gasteiner Bergbahnen AG, maxsteinbauer.com