Polskie Dni w Andorze już w grudniu

Autor tekstu: , Data publikacji:

Między 13 a 20 grudnia, już po raz kolejny, w Andorze, malutkim kraju w Pirenejach, odbędą się Polskie Dni. Rokrocznie ta wyjazdowa impreza na początku sezonu narciarskiego przyciąga kilkuset miłośników desek oraz polskich celebrytów. Wśród atrakcji m.in. slalom gigant i przede wszystkim kilkaset kilometrów słonecznych tras, którym dysponuje to jedno z najmniejszych państw w Europie.

Maleńka Andora, leżąca na granicy Francji i Hiszpanii jeszcze 10 lat temu nie kojarzyła się z narciarstwem. Dopiero w 2004 r., gdy otwarto tutaj nie ustępujący najlepszym alpejskim kurortom ośrodek Grandvalira w środowisku zaczęło się robić głośniej o ty miejscu.

Powody są oczywiste: Grandvalira to największy ośrodek narciarski w Pirenejach (w sumie 6 stacji: Encamp, Canillo, El Tarter, Soldeu, Grau Roig i Pas de la Casa) – 210 kilometrów tras narciarskich, sezon trwający od grudnia do świąt Wielkiejnocy i ponad 300 słonecznych dni w roku. To 118 tras (21 zielonych, 41 niebieskich, 31 czerwonych, 25 czarnych), 64 wyciągi o przepustowości ponad 100 tysięcy narciarzy na godzinę, 1024 armatki śnieżne, 9 tras z homologacją FIS oraz 3 snowparki.
Drugi największy w Andorze ośrodek to Vallnord. Tutaj mamy do dyspozycji 93 km tras, przewyższenie od 1,550 m do 2,625 m. To 69 tras zjazdowych (16 zielonych, 21 niebieskich, 26 czerwonych, 6 czarnych), 45 wyciągów o przepustowości 55 tysięcy narciarzy na godzinę, 402 armatki śnieżne, 10 tras FIS-owskich, 2 snowparki oraz 4 sektory do freeride.

Ten sezon zapowiada się emocjonująco, jeśli chodzi o wielkie imprezy, które będą odbywać się Andorze. Przede wszystkim 27 i 28 lutego odbędą się tu zawody alpejskiego pucharu świata: supergigant kobiet oraz slalom gigant w kombinacji. Pod koniec stycznia swoje pięć minut, w ramach Freeride Junior World Championships, będą mieli freeridowcy. Z kolei między 10 a 13 marca odbędą się Speed Skiing Championships, czyli coś dla lubiących adrenalinę. Koniec marca i początek kwietnia to Total Fight Masters of Freestyle w snowboardzie i nartach.

W połowie grudnia, między 13 a 20 grudnia, po raz kolejny wystartują tutaj Polskie Dni w Andorze. To narciarsko-towarzyska impreza, w której rokrocznie bierze udział kilkuset miłośników białego szaleństwa z Polski, wśród nich wielu celebrytów, m.in. Czesław Lang. Podczas tygodniowego wyjazdu (dolot do Barcelony samolotem, transfer do Andory, tygodniowy skipass oraz hotel) uczestnicy biorą udział w slalomie gigancie z nagrodami, meczu hokejowym czy zawodach curlingu. Chętni mogą wziąć udział w wyścigach psich zaprzęgów, przenocować w Hotelu Igloo, zjeść kolacje i wziąć udział w degustacji win w andorańskiej winnicy czy spróbować swoich sił w heliskiing czy … nurkowaniu pod lodem.
– Andora to chyba jedyny kraj na świecie, gdzie znajduje się więcej tras narciarskich niż dróg asfaltowych a narciarstwo jest obowiązkowym przedmiotem na lekcjach WF – zachęca Leszek Janas z Infoski.pl., które jest organizatorem wyjazdów do Andory.

andorra

Pobyt w Andorze to nie tylko narty. Jedną z głównych atrakcji pobytu w Andorze są zakupy w ponad 4800 sklepach. Strefa wolnocłowa umożliwia nabycie w atrakcyjnych cenach markowych produktów, takich jak biżuteria, sprzęt elektroniczny, sprzęt sportowy, perfumy, markowa odzież czy alkohole. W stolicy (Andorra la Vella) znajduje się Caldea Thermal SPA – park wodny na bazie gorących wód geotermalnych – jedno z największych górskich Spa w Europie.

Dodatkowe informacje:
Organizator: Infoski.pl
Ceny od: Przelot + transfer Barcelona – Andora, 7 dni ze skipasem od 1590 PLN