Zapytaj Piotra. Dokumenty na statku

, Data publikacji:

Na pytania związane z przewozami lotniczymi odpowiada Piotr Kalita, związany z rynkiem przewozów lotniczych od ponad 20 lat.

Wypływamy z rodziną w rejs statkiem wycieczkowym po Morzu Śródziemnym. Trasa obejmuje kilka wysp oraz porty w Izraelu. Jakie dokumenty są potrzebne do zejścia na ląd? Czy wymagane są wizy?

Magda

 

Pani Magdo,

Dokumenty bezwzględnie wymagane dla całej rodziny to paszporty.

Po pierwsze dlatego, że statki wycieczkowe są z reguły zarejestrowane w krajach spoza Unii Europejskiej. Po drugie Państwa statek odwiedza kraje, do których nie można wjechać na podstawie dowodu osobistego. Podczas dokonywania odprawy przez Internet należy podać numer paszportu i dodatkowo pokazać ten sam dokument przy końcowej odprawie w terminalu.

Kluczowa jest data ważności paszportów. Każdy paszport powinien być ważny przez minimum 6 miesięcy. Niektóre kraje liczą ważność paszportu od daty przyjazdu, ale coraz częściej spotyka się liczenie tego okresu od daty planowanego wyjazdu z miejsca docelowego. Pasażer może nie zostać wpuszczony na pokład, jeśli data ważności paszportu nie będzie zgodna z wymaganiami służb imigracyjnych krajów, do których statek zawija.
Odrębną kwestią są natomiast wizy. Mają Państwo obowiązek uzyskać wszystkie wymagane wizy we własnym zakresie. Co prawda w niektórych portach można zejść ze statku na podstawie karty pokładowej, ale nie jest to absolutnie regułą. Formalnie należy mieć ze sobą dowód tożsamości.

Uzyskanie zezwolenia na wjazd do Izraela jest rozwiązane inaczej. Urzędnicy służb imigracyjnych Izraela już na statku weryfikują paszporty pasażerów. Proces ten zaczyna się przed zawinięciem do portu. Wtedy zapada decyzja o wydaniu zgody na zejście na ląd. Niektórzy pasażerowie mogą zostać poproszeni na indywidualne rozmowy z oficerami imigracyjnymi.
Dlatego proszę dokładnie sprawdzić ważność Państwa paszportów oraz wymagania wizowe w odwiedzanych krajach z odpowiednim wyprzedzeniem.