Amazonia, Zatoka Ha Long…czyli 7 nowych cudów świata

Autor tekstu: , Data publikacji:

Trzy lata trwał internetowy plebiscyt na 7 najpiękniejszych miejsc, których nie zmieniła działalność człowieka. Zgłoszono ponad 400 nominacji.

Pod koniec 2011 roku organizator konkursu, szwajcarska fundacja New7Wonders ogłosiła zwycięzców. Oto 7najpiękniejszych miejsc świata…

Zatoka Ha Long

Wietnam

Położona w prowincji Quang Ninh, zwana Zatoką Lądujących Smoków, zajmuje powierzchnię około 1553 km kw. i jest jedną z największych atrakcji przyrodniczcyh Wietnamu i całej Azji. Jej linia brzegowa ma 120 km, a na całym obszarze rozsianych jest 1900 skalistych wysp i wysepek, z których tylko niektóre mogą pochwalić się własną nazwą.

Większość ma formę wapiennych słupów, wyłaniających się wysoko ponad powierzchnię wody. Wapienne podłoże sprzyja powstawaniu licznych jaskiń i grot. Klimat zatoki jest ciepły, z czterema porami roku. Jesienią nawiedzają ją cyklony, w lipcu i w sierpniu często pada, ale w pozostałe miesiące niebo nad zatoką jest nieskalanie błękitne. Brezegi zatoki porastają lasy tropikalne, a w turkusowych wodach można oglądać rafę koralową. Region ten zamieszkuje zaledwie 300 osób, podczas gdy odwiedza go co roku ponad 300 tysięcy turystów. W tym niezwykłym miejscu żyje 1847 gatunków zwierząt, m.in. rezusy, makaki, wiewiórki, antylopy, iguany i ponad 200 gatunków ryb.

Jak dojechać? Samolotem LOT-u do Hanoi, a następnie samochodem lub autokarem (podróż trwa 5–6 godzin) do Cat Ba, która jest bazą wypadową do zwiedzania zatoki. Koszt wycieczki z Hanoi nad Ha Long zależy od standardu – od 50 do 1000 $.

Według legendy, gdy wrogowie napadli ich kraj, Wietnamczycy poprosili o pomoc Matkę Smoków. Smoki przybyły nad Ha Long, wypluły perły, które zamieniły się w skaliste wysepki. O nie rozbiły się statki najeźdźców. Fot.iStock

Amazonia

Ameryka Południowa

Dorzecze Amazonki, największej rzeki na planecie, nazywane jest zielonymi płucami świata. Zajmuje powierzchnię 7 mln km kw. i stanowi ponad połowę światowych zasobów lasów deszczowych.

To raj dla wielbicieli natury, bo różnorodności tutejszej fauny i flory niemal nie sposób sobie wyobrazić. Odpowiedzialna za to bogactwo Amazonka płynie przez Peru i Boliwię oraz, jako rzeka graniczna, przez Kolumbię. Jej źródła w peruwiańskich Andach odkrył w 1996 roku polski podróżnik, Jacek Pałkiewicz. I choć spór trwał wiele lat, odkrycie to zostało w końcu oficjalnie uznane przez Towarzystwo Geograficzne w Limie. Podobne spory od wieków toczą się też o długość rzeki. Niektóre źródła mówią, że Amazonka mierzy 6400 km, inne – że nawet 7040 km. Jedno jest jednak bezsporne – to największy rezerwuar słodkiej wody na kuli ziemskiej. I jeszcze jedna niezwykła ciekawostka – przez Amazonkę nie przerzucono dotąd ani jednego mostu…

Jak dojechać? Samolotem do stolicy Kolumbii – Bogoty, wyloty z dużych europejskich portów lotniczych. Z Bogoty lokalnymi liniami do miasteczka Letycja. Leży ono nad Amazonką, u zbiegu granic Kolumbii, Peru i Brazylii. Dwa dni w dżunglii, rejs po Amazonce w pirodze – ok. 150 $ od osoby.

 

Amazonia to królestwo przyrody - szacuje się, że co dziesiąty znany gatunek "mieszka" w amazońskiej dżungli Fot.iStock