Szwajcaria nie tylko na zimę

Autor tekstu: , Data publikacji:

Ten wyjątkowy kraj, w którym rano można pożeglować na jeziorze, a po południu pojeździć na nartach, ma wiele do zaoferowania. Szwajcarskie miasta bez trudu przekonują do siebie organizatorów i uczestników wydarzeń korporacyjnych. Postanowiliśmy przyjrzeć się ofercie Lozanny, Berna i Lucerny, czyli miast, w których uczestnictwo w konferencji biznesowej nie musi wcale oznaczać rezygnacji z drobnych i większych przyjemności życia.

Lozanna

Centrum konferencyjne SWISSTECH CONVENTION CENTRE
Otwarty w kwietniu 2014 kompleks SwissTech Convention Centre zachwyca zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Na uwagę zasługuje zwłaszcza innowacyjny system adaptacji tutejszych audytoriów, które za jednym naciśnięciem guzika można przekształcić w sale teatralno-kinowe. Obiekt znajduje się na terenie kampusu Politechniki Federalnej w Lozannie (EPFL), około pięć kilometrów od centrum miasta i można tu dotrzeć metrem oraz kolejką podmiejską. SwissTech zapewnia delegatom maksimum bezpieczeństwa.
Quartier Nord EPFL,
Route Louis-Favre 2, 1024 Ecublens
stcc.ch

Warto zwiedzić Muzeum Olimpijskie
Otwarte w 1993 roku Muzeum Olimpijskie jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w Lozannie. Rocznie odbywa się tu także ponad 350 różnorodnych imprez, a niezaprzeczalnym atutem tego miejsca jest jego malownicze położenie tuż nad brzegiem Jeziora Genewskiego. W lecie dostępne są także przymuzealne ogrody oraz nadbrzeżna promenada. W latach 2013-14 obiekt został poddany renowacji, w rezultacie której zwiększyła się powierzchnia ekspozycyjna, powstała nowa aula, a także restauracja z widokiem na jezioro oraz duży zewnętrzny taras.

Quai d’Ouchy 1, 006 Lozanna
olympic.org/museum
 
Czas wolny
Degustacja wina Lavaux
W samej Lozannie nie brakuje atrakcji turystycznych, ale najciekawsza znajduje się na obrzeżach miasta. Mowa
o wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO obszarze uprawy winorośli, który ciągnie się przez
30 kilometrów wzdłuż północnego brzegu Jeziora Genewskiego. Te malownicze tereny, których historia sięga XI wieku, są urzekającą mieszanką krętych brukowanych uliczek, kamiennych murów i maleńkich wioseczek z licznymi winnicami. Warto zatrzymać się w jednej z nich na degustację tutejszych win, lunch albo kolację.

Berno

Centrum konferencyjne Kursaal Bern
Kompleks ten składa się z czterogwiazdkowego hotelu Allegro, licznych barów i restauracji, kasyna Grand Casino Bern oraz części konferencyjnej, w której mieści się ponadstuletnia aula (w 2012 roku poddana gruntownej renowacji). Oprócz tego do dyspozycji organizatorów wydarzeń oddano 30 sal konferencyjnych, mogących pomieścić od kilku do nawet 1500 osób.
Kursaal Bern, Kornhausstrasse 3, 3000 Berno
kursaal-bern.ch

Warto zwiedzić Spichlerz (Kornhauskeller)
Ten barokowy budynek pierwotnie służył za spichlerz, a następnie za halę targową. Obecnie mieści się tu karczma piwna, którą można wynająć na różnorodne imprezy i wydarzenia. Karczma może pomieścić do 500 gości, których uwadze zapewne nie ujdą wspaniałe freski ścienne autorstwa Rudolfa Müngera oraz ogromna beczka z winem na końcu sali głównej.


Kornhausplatz 18, 3011 Berno
bindella.ch/de/kornhauskeller-galeriebar.html

Czas wolny
Skuterem po Bernie
Położone na zakolu rzeki Aare Berno zachwyca bajeczną scenerią i malowniczym centrum, na którego zwiedzenie wystarczy kilka godzin wolnego czasu. Trasę tę można pokonać pieszo, ale ciekawszą i znacznie mniej męczącą opcją będzie wycieczka skuterem. Miłośnicy aktywnego wypoczynku mogą skusić się na kąpiel
w krystalicznie czystych wodach rzeki Aare w specjalnie wyznaczonych w tym celu strefach.
bern.com

Lucerna

Centrum konferencyjne Centrum Kulturalno-Kongresowe KKL
Budynek Centrum Kulturalno-Kongresewego KKL, zaprojektowany przez Jeana Nouvela, pierwotnie miał przypominać statek wpływający do jeziora. Kiedy okazało się to niemożliwe, Nouvel chcąc za wszelką cenę zrealizować koncepcję zintegrowania obiektu z wodą, zaprojektował dwa kanały, które niemal całkowicie otaczają budynek, dzieląc go jednocześnie na trzy części: skrzydło koncertowe (Concert Hall Area), imprezowe (Lucerne Hall Area) oraz
kongresowo-muzealne (Convention and Museum Area).

Europaplatz 1, 6005 Lucerna
kkl-luzern.ch/en

Warto zwiedzić
Łodzią po jeziorze
We wszystkich wymienionych wcześniej miastach można wybrać się na rejs statkiem, ale Jezioro Czterech Kantonów, nad którym leży Lucerna, wyróżnia się wyjątkowo malowniczym krajobrazem i pofalowaną linią brzegową. W mieście znajduje się kilkanaście firm zajmujących się czarterem łodzi motorowych i parowych na różnorodne imprezy. Wiele z nich zapewnia także własną załogę, katering i rozrywkę na pokładzie.

Czas wolny
Max Chocolatier
Jak można się domyślić, w Szwajcarii nie brak atrakcji związanych z czekoladą. Jednym z bardziej popularnych miejsc tego typu w Lucernie jest sklep Max Chocolatier, gdzie warto wpaść na 45-minutową degustację lub wziąć udział w warsztatach, podczas których personel sklepu dzieli się z miłośnikami czekolady wiedzą dotyczącą produkcji tego przysmaku.
Schweizerhofquai 2,
6004 Lucerna
maxchocolatier.com/en

Przydatne adresy
Lausanne Tourism & Convention
Bureau lausanne-tourisme.ch
Bern Meetings & Events bern.com
Lucerne Convention Bureau luzern.com